Musím přiznat, že z některých fotek na Instagramu mě mrazí. Asi postižení z „povolání.“ I když je fotografování v dnešní době dostupné úplně všem a fotíme desítky (nebo i stovky?) fotek týdně, málo kdo o něm něco ví. O to hůř, když se jedná o blogerky nebo majitelé e-shopů, kteří si sami fotí vlastní produkty. Ovšem na zlepšování je čas vždycky a je jedno, jestli vám fotky přináší příjem nebo jen chcete poslat babičce hezčí fotku z dovolené. Dřív byl ten prst uprostřed záběru všem jedno, protože se vytáhl z alba jednou za rok. Dneska se ale všechno sdílí, tak proč se (doslova) neblýsknout něčím pěkným? Zde je několik začátečnických tipů, jak svoje snímky vylepšit. :)
Na začátek bych chtěla uvést, že k pěkným fotkám nepotřebujete drahý software nebo vybavení, pěkné fotky zvládají už i mobilní telefony. (Třeba foťák na mém Pixelu je láska ♥). Nicméně pokud to s fotografováním myslíte vážně, určitě se vyplatí investovat do lepšího vybavení. Snímky jsou pak znatelně kvalitnější. Moje výbava sice není bůhvíjaká, ale pro mé současné potřeby stačí. Fotím na Canon EOS 600D. Je to sice dědouš, ale pořád slouží. Je to dobrý kompromis mezi kvalitou a cenou. Na rozdíl od jiných fotáků této kategorie má vysouvací displej, což velmi usnadňuje práci. Bohužel se už neprodává, ale našla jsem poslední kusy na tomto e-shopu. K němu mám dva objektivy – SIGMA a Canon.
Letos jsme si s Matějem ještě pořídili objektivy MOMENT pro telefony a bereme si je hlavně na natáčení (mobily umí natáčet do většího rozlišení než moje současná zrcadlovka) nebo když se nám nechce tahat obří foťák. Z mého pohledu jsou super.
1. Budiž světlo
Asi jste už někdy slyšeli, že základem dobré fotky je světlo. Bohužel vám neřeknu nic jiného, než že je to pravda. I když s vývojem technologií se i za špatného osvětlení dá vykouzlit spoustu parády, na kvalitní světlo se vyplatí počkat. Čím lepší světlo budete mít, tím lépe. Určitě ani v tomto případě není zapotřebí kupovat drahá foto světla. Já třeba celý první semestr ve škole fotila na halogen, který jsem měla půjčený od taťky ze stavby a stačilo to na plný počet bodů. S ateliérovými světly dosáhnete specifických fotek, takže je také důležité si definovat, čeho chcete fotkou docílit.
Vaším nejlepším přítelem bude přirozené světlo. Nejlépe se logicky fotí venku. Můžu doporučit tzv. zlatou hodinku. To je „hodina“ předtím, než slunce zapadne a hodina poté, co vyjde. Světlo je touto dobou mnohem měkčí, barevnější a pokud budete mít štěstí na počasí, vykouzlíte nádherné fotografie.
Pokud pracujete v interiéru, foťte poblíž oken a ve správnou denní dobu. Nemělo by být pod mrakem, ale nemělo by svítit ani příliš ostré slunce. Pokud máte střešní okna, máte velkou výhodu – slunce vám bude dopadat rovnoměrněji na fotografovaný objekt. To samé platí i pro selfies – stoupněte si tváří k oknu. :)
Při focení ve většině případů využívám bílého stolu umístěného pod střešními okny, viz. vrchní fotografie. Ukázku výsledné fotky z tohoto improvizovaného ateliéru najdete na spodním obrázku.
Každé světlo má jinou teplotu, proto si dejte pozor, aby se vám nemíchaly světla s různou barevností, například žluté a bílé žárovky(více vysvětlěno v bodě 3). Pokud se nejedná o umělecký záměr, nevypadá to pěkně. Se světlem a stíny si můžete taky různě hrát a vytvořit tak zajímavé snímky.
Pokud se vám dobré světlo sehnat nepodaří, můžete použít softwarové úpravy. To vám půjde lépe, pokud dodržíte i bod číslo pět.
2. Pryč s přebytečnými předměty
Tohle není věta z kniha od Marie Kondo, ale něco, na co si dejte při fotografování pozor. I zde totiž platí, že v jednoduchosti je krása. Na mnoho Insta-fotkách můžeme vidět nejen roztomilého mazlíčka, ale taky neumyté nádobí, poházené oblečení nebo hromadu kosmetických produktů v odrazu zrcadla. Dejte si s tím tu práci a ukliďte si kolem sebe. Pokud je to moc velký úkol, stoupněte si někam, kde binec nebude vidět.
To samé platí při focení venku. Odpadkový koš a zaparkovaná auta na fotce být nemusí, budou akorát odtahovat pozornost. Zkuste si stoupnout jinak nebo fotit z jiného úhlu. Počkejte také, až projde zvědavý kolemjdoucí. Na Václaváku to asi možné nebude, ale na spoustě místech určitě ano, stačí jen chviličku počkat.
Pokud je v záběru něco, s čím prostě nehnete, nebo si přece jen něčeho nevšimnete, můžete věci a lidi v pozadí vyretušovat. Některé vám asi nepůjdou, pokud nemáte výrazné Photoshopové dovednosti, ale leccos zvládnete i v aplikaci Snapseed. Jak na to, najdete v následujícím videu. Na konci se vždy ujistěte, že obrázek nemá žádné velké šmouhy nebo není nereálný. :)
Často se taky stává, že se bordel snaží lidi zamaskovat rozmazáním. Tuto metodu také nedoporučuji. Pokud se pozadí rozmazává počítačově, je to znát a nevypadá to pěkně. Rozmazání tedy tvořte pouze pomocí objektivů.
3. Aby bílá bílou byla
Barvu světla jsem již zmiňovala, teď se na ní podíváme trochu blíž. Během dne se barevnost světla mění vlivem počasí i denní doby. Pokud je zamračeno, světlo i následné fotografie budou laděny do modra. V případě, že nás navštíví sluníčko budeme mít snímek více do žluta až červena. Rozdílnou barvu světla mají i různé typy žárovek, zářivek, svíček či ohně obecně.
Abychom docílili kvalitní fotky, musíme foťáku prozradit, na jakém světle fotografujeme. To najdete v nastavení vašich mobilů a fotoaparátů. V nabídce máte k dispozici několik modů, včetně automatického. Ten je většinou přesný, ale pokud se vyvážení nepovede, pořád se dá fotka zachránit. (Opět – bude se vám to dělat lépe, pokud dodržíte bod číslo pět).
To, že má fotografie špatně vyváženou bílou poznáte tak, že barvy nebudou vypadat reálně. Bílý papír nebo třeba oční bělmo budou zabarvené do jiného tonu. Dá se to odstranit pomocí aplikací Lightroom nebo Snapseed. V nástroji je k dispozici kapátko, kterým musíte najet na místo fotky, kde se nachází neutrální (šedá) barva a upravit tak, aby barvy vypadaly jako v reálném světě.
Jak vyvážit bílou barvu na fotce pomocí aplikace Snapseed a Lightroom:
4. Přej si něco, padá ti horizont
Tahle foto chyba mě irituje nejvíc a vyskytuje se asi nejčastěji. Takže stručně a jasně – to moře neteče do kopce a ty domy (kromě věže v Pise) nestojí nakřivo. Myslete na to už při fotografování, ušetří vám to práci. Na displeji si můžete nastavit mřížku, která se vám při focení ukáže a můžete k tomu použít linky.
Pokud se vám to nepovede, nevadí. Horizont se dá lehce srovnat v telefonu. Jen se vám fotka mírně ořízne.
Jak si srovnat horizont pomocí aplikace Snapseed a Lightroom:
5. RAW není jenom způsob stravování
RAW, neboli surová data z fotoaparátu, jsou formát, který k focení rozhodně používejte. Jedná se o digitální formu negativů a obsahují všechna potřebná data z fotoaparátu, která nejsou nijak poškozená ani komprimovaná. Tradičně používaný formát JPEG totiž data komprimuje a fotografie tím ztrácí kvalitu. Díky formátu RAW můžeme tedy snímky libovolně editovat, aniž by se nám ničila kvalita. Vyhnete se tak nežádoucímu zašumění fotky.
Dobrá zpráva – dnes do RAW umí fotit i mobily a pokud se vám to nezdá, můžete fotit do obou formátů zároveň. Jedinou nevýhodou je podstatně větší velikost souboru, ale věřte mi, stojí to za to.
6. Fotit, fotit a fotit
Nejdůležitějším bodem je trénink. Pokud se budete chtít fotografii věnovat více, nestačí, když budete fotit dvakrát za rok – na Vánoce a během dovolené. Jsem si jistá, že mobil máte vždycky po ruce, tak denně vyfoťte alespoň jednu fotku. Klidně jí pak smažte. Nebo si ji nechte a zkuste po pár měsících porovnat rozdíl. A klidně mi ho pošlete, ráda se na vaše výtvory podívám! :)
A hlavně – dívejte se na fotky. Spoustu fotek. Fotek od lidí, který se vám líbí. Nekopírujte je. Nechte se inspirovat a najděte si svůj vlastní styl. A buďte trpěliví. Dobrý snímek chce čas.
Tak schválně, která z těchto šesti doporučení už děláte? A která budou následovat? :)
Pokud by vás zajímaly další tipy na vylepšování vašich foto-dovedností, určitě mi dejte vědět. Sepíšu vám několik dalších, zasvětím vás do tajů kompozice nebo třeba poradím, jak začít fotit na zrcadlovku.
Hezký den, Martino :)
Váš článek se mi moc líbil a chtěla bych od Vás kritiku ohledně mých fotek.
Pokud by jste měla čas, tak budu ráda, když projdete pár mých fotek na IG https://www.instagram.com/pavla_foodlover/ a dáte mi nějaké rady. Pavla