Jak na úspěšnou crowdfundingovou kampaň aneb jak financovat svůj projekt

Jak na úspěšnou crowdfundingovou kampaň aneb jak financovat svůj projekt 1200 900 Martina

I po více než roce od naší printintin kampaně na Startovačí mi občas ve schránce přistane nějaký email, který se ptá „jak jsme to udělali.“ V moment, kdy na tyto zprávy odpovídám, mě většinou nenapadne všechno a občas na ně nemám ani čas odpovídat. Proto jsem se rozhodla sepsat tento ucelený článek s tipy jak získat peníze na svůj projekt pomocí crowdfundingu.

Crowd- cože?

Crowdfunding, neboli skupinové financování, je metoda vybírání peněz na určitý projekt. Spočívá v tom, že se větší počet lidí finančně podílí na dosažení stanoveného cíle a za svůj příspěvek později obdrží slíbenou odměnu.  Většinou se jedná o produkt či službu, která ještě neexistuje. Tento styl financování se hodí pro rozjezd menších i větších projektů, na který jejich zakladatel nemá vlastní prostředky a případně si na rozjezd nechce peníze půjčovat. Na začátku se určí cílová částka, a pokud se peníze přes webový portál vyberou, prostředky putují k vám. Pokud ne, vrátí se zpátky přispěvatelům v plné výši a vy odcházíte s prázdnou.

Ceny zboží v crowdfundingové kampani jsou zásadně vyšší, než ty prodejní v obyčejném obchodě, jelikož zahrnují onen příspěvěk, který má tvůrci pomoci v rozjezdu. My se hned ze začátku setkaly s několika lidmi, kteří nám vytýkali, že chceme vybrat na prodej cenově dostupných produktů, ale že je máme pěkně předražené. Ano, přesně v tom je ten vtip.

Zní to snadně? Všichni, kteří už skupinové financování zkoušeli, ví, že je za tím obrovské množství práce, dřiny a taky trochu modlení. Bohužel více než polovina pokusů o crowdfunding končí neúspěchem.

A co je teda klíč k úspěchu? Dobrý projekt!

Sama občas stránky s crowdfundingem navštívím a nestačím se divit, co lidi nevymyslí. A samozřejmě nechápou, proč na jejich projekt nikdo nepřispívá. Takže nejdůležitější rada zní – mít dobrý projekt. Buďte originální a ujistěte se, že to, co chcete dělat, ještě nikdo před vámi nedělá. Můžete si projet i předchozí kampaně a podívat se, jestli se o něco podobného před vámi někdo pokoušel a poučit se z jeho úspěchů či chyb.

Důležité je také zjistit, zda je o váš produkt či službu na trhu zájem. To můžete třeba pomocí formuláře, který rozešlete po internetu. (Ale pozor, snažte se sehnat i respondenty mimo svou sociální bublinu. Naši kamarádi mají většinou podobné názory jako my, ale zbytek společnosti může na všechno koukat pohledem, který by nás nikdy nenapadl.)  Zeptejte se i sami sebe a upřímně si řekněte, zda existují lidé, kteří by vámi nabízenou věc koupili a z jakého důvodu. Promyslete všechno do posledního detailu, protože u crowdfundingu záleží na každé maličkosti. Pokud děláte něco, co je dobré, děláte to rádi a daná věc má smysl, tak máte úspěch téměř jistý.

Jak vytvořit dobrý obsah?

Potom co si budete naprosto jistí, s čím jdete na trh, čeká vás tvorba obsahu samotné kampaně. Tenhle obsah určitě nevytvoříte za jeden večer a z vlastí zkušenosti vám radím si na něj vyhradit dostatek času. Kvalitní fotky, videa i texty totiž zvyšují vaše šance na úspěch. My osobně kampaň připravovaly několik měsíců. Pokud neumíte vytvořit pěkné fotky a video sami, zvažte, jestli neinvestovat do profesionála. To samé platí i o textech, které by neměly být příliš dlouhé, ale měly by dostatečně popisovat, co děláte, proč to děláte, na co potřebujete peníze a jaký je váš příběh. Snažte se být originální. Větu, že si plníte sny, obsahuje každá druhá kampaň. (A ano, i u nás zazněla :))  Nakonec si pohlídejte pravopis a vymyslete dobrý nadpis. Ten by měl být krátký, úderný a dostatečně poutavý na to, aby lidé na stránku vaší crowdfundingové kampaně chodili. Pokud budete za měsíc desátý „diář,“ už pravděpodobně nikoho neoslníte.

Matematika je fakt věda

Matematika je nepřítelem spousty lidí, ale v případě crowdfundingu se s ní raději udobřete. Budete jí potřebovat. A to hodně. Pokud si všechno důkladně nespočítáte, můžete špatně dopadnout.

Vybíraná částka

Sami určitě nejlépe víte, kolik peněz potřebujete k tomu, aby se váš projekt mohl zrealizovat.  K této částce připočtěte:

  • poplatky, které zůstanou provozovateli crowdfundingových webů (o těch více níže)
  • náklady na výrobu odměn pro vaše přispěvatele
  • náklady na propagaci kampaně
  • váš čas  (ten se vám pravděpodobně neproplatí, ale pokud na něm trváte, připočítejte ho také)
  • poštovné  (Doporučuji jeden den udělat osobní odběr ve městě, kde je nejvíce přispívajících. Ušetří vám to spoustu času a nervů. Zároveň se poznáte s vašimi „pomocníky“ a budete jim moci osobně poděkovat. Poštovné rozhodně přidávejte do ceny odměn. Já minule přispívala na tvorbu jedné knihy a po skončení kampaně mi slečny psaly, jestli můžu poslat 100 Kč za poštovné. Což prostě nechcete.)
  • rezerva (V ideálním případě si započítejte i rezervu. Nikdy nevíte, kdy dorazí nečekané výdaje. Může to být například 5 % z požadované částky)

Cílová částka, o kterou budete lidi žádat, by měla být adekvátní k nabízeným odměnám. Například pokud budete žádat o 400 000 Kč a váš hlavní produkt bude stát 400 Kč, budete muset za měsíc najít 1 000 lidí, kteří si váš produkt koupí. Stihnete to?

Vytvořte si rozpočet

I když tušíte, kolik peněz potřebujete, udělejte si podrobný rozpočet. My ho neměly a až ve finále jsme zjišťovaly, že věci stojí trochu víc, než jsme doufaly.  Takže – tisk za 30 000 Kč, web za 10 000 Kč, obalový materiál na odměny 3 000 Kč, reklama 4 000 Kč …

Odměny „za milion“

Co se týče odměn, nejenže se vám z nich musí poskládat cílová částka, ale musí být pro zákazníka dostatečně atraktivní. Co budete prodávat je samozřejmě na vás a vašich možnostech. Nicméně zde je několik mých poznatků:

  • Něco malého – připravte pro ty, kteří vás chtějí podpořit a nechtějí či nemohou platit velkou částku. Moc nechápu, proč většina kampaní začíná tím, že si lidé můžou koupit „nic“. V dnešní online době je přece tak jednoduché je odměnit alespoň poděkováním, videem, tapetou na plochu, obrázkem, který si mohou vytisknout … Vám to zabere jedno kliknutí a rozhodně to je alespoň o trochu víc motivující, než prodávat nic.
  • Něco velkého – vám pomůže přiblížit se k cílové částce rychleji. Může jít o velký balíček vašich produktů pro firmy, jedinečný zážitek nebo přednáška. V podstatě cokoliv, co můžete nacenit třeba deseti a více tisíci.
  • Nebojte se z odměn dělat balíčky a různě je mezi sebou kombinovat. Co třeba dvě totožné věci pro pár či kamarádky? Pamatuje ale, že balíčky obsahující dvě odměny by měly být vždycky levnější, než když si danou odměnu koupíte dvakrát samostatně!
  • Jedna z odměn se bude zajisté prodávat víc než ostatní (většinou se jedná o ceny mezi 300-600 Kč), pamatujte na to a zajistěte si jich dostatek.
  • My také zvolili levnější cenu pro prvních 10 přispěvatelů. Je to motivace pro lidi nakupovat hned a neodkládat objednávku. Věřte mi, čím dřív se částka začne plnit, tím líp se vám bude spát před koncem kampaně. Navíc se říká, že v prvních dnech byste měli vybrat prvních 30 % částky, jelikož to budí dojem, že je o vaši kampaň zájem a  tvoří to ten efekt, že to najednou budou chtít i všichni ostatní.
Stretch goals

S tímhle nápadem přišla do naší kampaně Anička a byl to skvělý tah. Spočíval v tom, že jsme slíbily, že pokud se vybere o několik tisíc částka větší než požadujeme, všichni co přispěvatelé dostanou dárek navíc. Takovýchto cílů si můžete stanovit několik, ale opět si to přidejte do vašich počtů, aby vás výroba těchto odměn nestála celý výdělek. Nicméně tyto maličkosti lidi potěší a opět motivují k přispění.

Kampaň i produkt mám, ale kdo si u mě nakoupí?

Nejtěžší část crowdfundingu je oslovení lidí. Když kampaň zveřejním, nemůžu čekat, že si mě zákazníci najdou sami. Tahle práce je totiž na vás. V dnešní době sociálních sítí to máme trochu snažší a každé sdílení se počítá. Je dobré, pokud už máte nějakou fanouškovskou základnu. Pokud ne, nevadí. Poproste všechny své známé a kamarády, ať váš projekt sdílejí. Takto se dostanete do okruhu jejich přátel a a přátel jejich přátel.  My v tomto měly velkou výhodu, že jsme printintin zakládaly tři – tudíž jsme měly trojnásobný okruh lidí, kteří nás mohli sdílet.  V průběhu kampaně se určitě vyplatí investovat  i do internetové reklamy, například pomocí Google Ads, Facebooku či instagramu. Pokud si dokážete zařídit dobrou publicitu v tisku, na internetových portálech či podporu influencerů, tím samozřejmě líp.

Jaký portál zvolit?

Až si všechno pořádně propočítáte, vymyslíte dobrou strategii, sepíšete, nafotíte a uděláte veškerou práci, tak už stačí projekt poslat k jednomu z poskytovatelských portálů, Tam se na něj podívají a případně vám dají nějaké připomínky, které zapracujete. No a po dohodě už se kampaň zveřejní a vy můžete jenom čekat a propagovat se, kde se dá.

Můžete vás také zajímat, zda zvolit Kickstarter, nejznámější celosvětového provozovatele, či jednu z lokálních stránek. Odpověď je jednoduchá – podle toho, na který trh cílíte. Pokud prodáváte parádní boty z inovativních materiálů a nevadí vám obchodování v zahraničí, Kickstarter bude to pravé pro vás. Pokud vydáváte knížku pro děti v češtině, držte se v lokálních vodách.

U nás jsou nejznámější platformy StartovačHithit a mezi nimi už tak velký rozdíl není. Hithit má mnohem přívětivější vzhled, ale Startovač má menší poplatky za provoz kampaně. Tyto poplatky platíte pouze v případě, že se finální částka vybere a pohybuje se mezi 5–9 % z cílové částky. Platí se také poplatky za platbu kartou, takže si dané procento vždy přičtěte, jelikož v dnešní době platí kartou už téměř všichni. Startovač má také nesmyslně vysoké poplatky za platbu přes SMS, to už naopak snad nedělá nikdo, ale  pro jistotu s tím také počítejte. Toto je jenom zlomek z jejich podmínek, takže jejich přečtení je doufám samozřejmost a nemusím je zmiňovat.

To je za mě asi všechno. Budu moc ráda, pokud se v komentářích podělíte o své zkušenosti s crowdfundingem a to jak z pozice tvůrce, tak z pozice přispěvatele. Pokud se na spuštění nějakého projektu chystáte, přeju vám spoustu štěstí a pevných nervů. A určitě mi pošlete odkaz, ať vás můžu podpořit! :)