Jak správně spolupracovat s kreativci

Jak správně spolupracovat s kreativci 1200 729 Martina

Dlouho jsem přemýšlela, jestli tenhle článek vůbec publikovat. Následující řádky nejsou mířené proti nikomu. Měly by vést k pobavení a zamyšlení, jak na celou věc nahlížíme my, kreativci. Na druhou stranu může tento článek sloužit jako dobré vodítko pro všechny, kdo poptávají jakoukoli kreativní práci – leták, logo, svatební oznámení, nafocení rodinných fotek nebo cokoli jiného. :)

Největším problémem v kreativní branži je to, že jakákoliv designérská práce je velmi subjektivní. To co se líbí vám se nemusí líbit jiným. Proto je důležité si ke spolupráci vybrat někoho, kdo má podobný styl i cítění. Já loni spolupracovala s takovými klienty, kteří mě nutili tvořit věcí, které se mi nelíbily. Výsledkem bylo to, že jsem se za všechnu svou práci styděla a radši ani nezmiňovala, pro které firmy pracuji. Došlo to tak daleko, že mě moje práce nebavila a z obavy, že takto probíhají všechny zakázky, jsem se začala učit programovat. Vidina toho, že tyto věci dělám až do důchodu mě totiž dost děsila. Letos jsem naštěstí navázala spolupráci s firmami, se kterými jsme na stejné vlně a práci si opět užívám. Výběr profesionálů tedy nepodceňujte, nebude pak šťastná ani jedna strana.

Kritika je samozřejmě naprosto oprávněná a samozřejmá věc, pokud se vám něco nelíbí, řekněte nám to. Na druhou stranu byste měli lidem, se kterými pracujete do jisté míry důvěřovat. Je to naše práce, kterou jsme studovali a máme v ní praxi. Instalatérům taky neříkáte, jakou trubku mají kde použít. :)

Jak tedy postupovat, aby práce s grafiky, fotografy a designéry všeho druhu byla co nejlehčí a nejpřínosnější pro obě strany? Tady je několik tipů:

1. Nevidíme vám do hlavy

Nejdůležitější je umět se vyjádřit a podat nám detailní popis, jak si výsledek představujete. Nejvíce pomůže moodboard, neboli několik ilustračních obrázků a fotek, které vystihují daný styl a navozují náladu, kterou máte z výsledku dostat. Nejkvalitnější podklady najdete samozřejmě na Pinterestu. Pamatujte ale, že účelem není kopírovat dané obrázky, ale jen si ujasnit, že všichni víme, co děláme.

Moodboard

Tady je ukázka, jak jeden takový moodboard může vypadat. :)

Říkáte si, co se tady může pokazit? Tak například pokud do zadání napíšete, že chcete ilustraci zvířete a ilustrátor vám nakreslí slona, nemůžete si stěžovat, že jste chtěli koťátko. Snažte se tedy vše co nejvíce specifikovat, protože každý máme jiné představy.

Ještě jeden tip, NIKDY nepoužívejte větu „Můžete to udělat víc pěkný?“ Na tu jsme všichni alergičtí. Když jsme vám návrh posílali, tak jsme s ním pravděpodobně byli spokojení a pěkný nám přijde. Zkuste být opět trochu konkrétnější. :)

2. Ano, potřebujeme všechny podklady

Předtím, než nás kontaktujete, sepište si všechno, co o projektu víte a co od něj očekáváte. My od vás už před začátkem práce budeme potřebovat znát formát, rozměry, barvy, finální texty i obrázky v plném rozlišení. Pokud nám po týdenním ladění dodáte další fotku nebo blok textu do letáčku, rozhodí to úplně všechno a my můžeme začít s prací nanovo. Pokud víte, že v průběhu práce přibude nějaký text či fotka, dejte nám to vědět dopředu, ať s tím počítáme. U textů pomůže, pokud zmíníte i přibližný počet znaků.

Několikrát se mi také stalo, že měli klienti v textu nějakou chybičku. Takže ještě poznamenám, že nejsme ani korektoři, ani copywriteři. Text si sice přečteme, ale i tak není na nás všechno vychytat. Proto doporučuji i na toto najmout odborníka, který se o správnost textu postará.

3. Za hodinu to fakt nezvládneme

Jeden z největších bizárů mojí prozatimní grafické kariéry bylo zadání úkolu v 9:08 s deadlinem v 10:00. Nejednalo se o žádnou rychlou úpravu, ale o celý nový newsletter. Nejvtipnější na celé situaci bylo, že jsem špatně zapnula sdílení a tak zjistila, že dotyčný otevřel složku s prací až o několik dní později.

Počítejte s tím, že design je proces, který vyžaduje čas. Čím více času a prostoru nám dáte, tím budeme s výsledkem spokojenější my i vy. Dobré nápady většinou do hodiny samy nepřijdou. Často se také stává, že je někdy potřeba udělat nějaké menší změny v textu atp. Ani zde nemůžete čekat, že vám vše do několika minut pošleme.  Často máme několik klientů, pro které pracujeme. A překvapivě máme i nějaký život, takže zrovna v daný moment nemusíme sedět v kanceláři, s čímž souvisí i následující bod. Nicméně vše je o domluvě a pokud nám dáte vědět, že ve středu ve 13h nás budete potřebovat, pokusíme se vám vyjít maximálně vstříc.

4. Máme normální pracovní dobu

Tahle položka mě nezaráží nejen v mojí práci, ale úplně ve všech odvětvích. A kolegyně, které kvůli práci zapomínají vlastní děti vyzvedávat ze školky, asi nikdy nepochopím. To, že je někdo na volné noze, nezmámená, že celé dny nic nedělá. A taky to neznamená, že pracujeme v pět ráno, v jedenáct večer nebo o víkendech. Což teda většinou děláme, ale z toho důvodu, aby nás nikdo nerušil a mohli jsme se plně soustředit. Taky někdy potřebujeme jíst, odpočívat nebo spát. Hodně krát byl na mě někdo nepříjemný za to, že jsem nezvedla telefon. Já osobně si telefon vypínám když pracuji, protože bych jinak nic neudělala. No a největší vrchol bylo to, kdy mě klienti „stalkovali,“ kdy jsem online na Facebooku. Tak to prosím taky ne, to už je trochu pronásledování.

5. Jsme jenom lidi a oceníme slušné chování

V pracovním procesu už budu něco kolem pěti let. Letos se mi poprvé stalo, že mi někdo za mou práci poděkoval a překvapilo mě, jak moc mě to překvapilo. Vždyť poděkování je naprostá samozřejmost. Stejně jako poprosit nebo pozdravit. Slušné chování je pro nás leckdy tou nejlepší odměnou. Jo a pak tu jsou taky nějaké ty zásady o tom, jak se chovat k našim výtvorům – neměnit bez souhlasu, nekopírovat, případně další položky, které můžou být uvedené v autorské smlouvě nebo vycházejí z autorského práva.

6. Faktury nejsou jen pro srandu

Téma placení nejlépe vystihuje tenhle příspěvek od Terezy Peškové.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Úhel pohledu a vlastní zkušenost. Jako vždycky se vším. Za inspiraci děkuju @wowodesigncz #navolnenoze #podnikani

Příspěvek sdílený Tereza Pešková 🕳 (@terezap),



Mám pocit, že za kreativní věci lidé v Česku nejsou vůbec zvyklí platit. O to horší to je, když jste na volné noze. Hodně lidí čeká, že budeme pracovat zadarmo, ale očekávali by to samé třeba od holiče? To samé s různými barterovými směnami. Někdy na to kývneme, pokud se třeba jedná o naší srdcovku, ale bohužel nám to účty nezaplatí. Naše  práce (většinu z) nás baví, ale to nezmámená, že to je jenom koníček.

No a jaké ty ceny tedy mají být? To je asi téma na samostatný článek. Záleží na typu a rozsahu práce. Bohužel dokud tu budou portály jako Stovkomat, kde lidé dělají kreativní práci za takto nízkou hodinovou sazbu (za kterou mimochodem není možné poplatit legální programy, počítač, jídlo, daně ani pojištění). bude spoustu lidí na tuto práci pohlížet jako na podřadnou. Většinou platí, že čím nižší hodinová sazba, tím nižší kvalita práce bude odvedena. Bohužel spousta lidí kouká spíše na cenu, kvalita je nezajímá. Tím ovšem snižují laťky nám všem. (Pro porovnání doporučuji třeba seriál televize Stream Vypečené reklamy :)). Ve finále hodnota zakázky se dohaduje předem, takže pokud víte, že tolik peněz investovat nechcete, řekněte to na rovinu a zadejte práci někomu jinému. Ušetříte čas nejen sobě, ale i nám.