Psát větu, že rok 2020 byl náročný, je asi zbytečné. Ale já si vždycky stojím za tím, že na všem zlým je i něco dobrého. Jednou z těchto věcí pro mě v uplynulém roce bylo rozhodně více času na čtení. Každý rok mám za cíl přečíst alespoň 20 knížek, což se mi většinou nedaří. Loni se mi ovšem tuto hranici povedlo překročit o rovných 14 kousků.
Díky tomu jsem si ze svého bucket listu mohla odstranit položku „mít víc času na čtení“ a jelikož některé z knížek mě doslova chytly za srdce, tady máte (podle mě) ty nejlepší.
1. Protijed
V minulém roce jsem si prošla několika životními zkouškami a ocitla se doslova na dně svých sil. Nejvíc nápomocnou knížkou mi v tom nejtěžším období byla knížka Protijed od Olivera Burkemana. Na internetu je nazývána motivační knihou pro ty, kteří nesnášejí motivační knihy. I já už jsem k tomuto typu literatury celkem skeptická, nicméně tahle byla opravdu jiná. Její hlavní myšlenka poukazuje na to, že předstírat, že jsme v pořádku a pozitivní 24 hodin denně je neskutečně namáhavé a nesmyslné. Autor tak krásně na základě vědy a filosofie ukazuje, jak je důležité prožívat všechny emoce, včetně těch špatných.
2. The Sorrows of Love
Největším tématem minulého roku pro mě byly jednoznačně vztahy. A jelikož věřím, že knihy si k nám najdou cestu právě když je potřebujeme, našla si mě i tahle kráťoučká padesátistránková esej od nakladatelství The School of Life. Asi si říkáte, že se do tak krátké knížky nemohlo nic vejít, ale slibuji, že skvělých myšlenek v ní nejdete kupu. Vyšla bohužel jenom v angličtině, ale pokud pro vás jazyk není překážkou a chcete se zamyslet nad tím, jak vlastně partnerský život (ne)funguje, určitě po ni sáhněte.
3. Nesnesitelná lehkost bytí
Při čtení téhle klasiky od Milana Kundery jsem nedokázala přestat myslet na to, proč nás tohle nechávají číst ve škole. Vždyť tohle náctiletá osoba, která si ještě pořádně nic neprožila, nemůže pochopit. Jak už jsem říkala, věřím, že knížky k nám chodí v tu správnou chvíli a tahle ke mě nemohla přijít v lepší moment. Na střední bych nad ní mávla rukou a dala si jí do škatulky „nudná povinná četba“. Teď jí řadím k mým nejoblíbenějším knížkám.
4. Calm the F*ck Down
Jsem si jistá, že jsem nebyla jediná, kdo si v loňském roce vyzkoušel dříve nepoznané pocity strachu i úzkostí. Nejvíce nápomocná mi v tomto ohledu byla knížka s názvem „Calm the F*ck Down: How to Control What You Can and Accept What You Can’t So You Can Stop Freaking Out and Get On With Your Life.“ Snažila jsem se ji najít i v češtině, ale zdá se, že přeložena nebyla (kdyžtak mě opravte. :)). Najdete v ní spoustu užitečných myšlenek, které můžete aplikovat, když se naleznete v těžkých chvílích.
4. Vyšší spravedlnost
Tahle severská detektivní série o psychologovi Bergmanovi je moje úplně nejoblíbenější. A já se konečně po pár letech dočkala překladu dalšího dílu. (V jednu chvíli jsem byla dokonce tak zoufalá, že jsem si ve škole zapsala švédštinu :D). Severské detektivky miluji a tahle je podle mě ta nejpovedenější. Určitě nezačínejte tímhle dílem, ale sáhněte po prvním. Ten je sice podle mě nejslabší (ovšem pořád skvělý!), ale určitě to stojí za to. Od druhé knížky už je to pořádná jízda. Včetně Vyšší spravedlnosti. :)
5. Panda v nesnázích
Snažím se číst tak půl hodiny denně. Tahle knížka mě ale chytla tak, že jsem u ní seděla, dokud jsem jí nepřečetla. To se mi hodně dlouho nestalo a bylo mi dokonce i jedno, že byl všední den a já měla pracovat. Nebudu vám tu nic prozrazovat, ale bohužel mě velice zklamal závěr. Nicméně čtení jsem si moc užila a proto ji doporučuji i vám. Krásně je v ní propojená současnost s tíhou minulého století a … třeba na ten závěr budete mít jiný názor. :)
6. Ako som vozil Nórov
Mám pocit, že vtipné knížky moc nečtu. Jsem ale ráda, že tahle si ke mě cestu našla. Zároveň to byla první knížka, kterou jsem četla ve slovenštině a většina vtipů byla podle mě o to lepší. Jedná se o zápisky slovenského řidiče autobusu, který odjel pracovat do Norska a své zážitky vypráví poutavě a s pomocí hromady humoru. Jestli hledáte něco pro pobavení a odpočinek, určitě po tomto kousku sáhněte. :)
7. 5 jazyků lásky
Obecně bych tuto knížku hodnotila stylem psaní jako podprůměrnou. Je hodně ovlivněná americkou kulturou a náboženstvím. Její hlavní myšlenka mě ovšem nadchla a proto jsem se rozhodla dát tuto knihu i na můj seznam. Pastor Gary Cahpman tvrdí, že každý z nás má ve vztahu jiný typ jazyka, kterému rozumí. A nejšťastnější vztahy jsou ty, ve kterém lidé mluví „stejným jazykem“ … on ten popisek zní hrozně klišé, ale jádro věci určitě dává smysl. :)
8. Knížky z nakladatelství SmartPress
V loňském roce jsem obdržela balíček knih z nakladatelství SmartPress. Některé jsou příběhové, ale k těm jsem se bohužel ještě nedostala. Většina z nich jsou ale kuchařky/receptáře, které mě zaujaly natolik, že bych vám je tu ráda také zmínila. Doporučit mohu například knihu O kávě, skvělou kuchařku La Buchta, Švédskou kuchařku a nebo třeba krásný Tradinář, ve kterém se dozvíte vše o známých i méně známých českých zvyklostech. :)
A jaká knížka nejvíc uchvátila v loňském roce vás? :)