Multimédia v ekonomické praxi – skupina lidí na ekonomce, kteří o ekonomii nic netuší

Multimédia v ekonomické praxi – skupina lidí na ekonomce, kteří o ekonomii nic netuší 702 432 Martina

Před časem jsem pro vás psala článek o výběru školy a následného povolání. Dnes mám pro vás pokračování v podobě povídání o oboru, který jsem studovala já. Jeho jméno zní Multimédia v ekonomické praxi, vyučuje se na Vysoké škole ekonomické v Praze a často mi na něj chodí spousta dotazů, které se teď pokusím zodpovědět. Jen pro začátek zmíním, že všechny zkušenosti jsem nasbírala během mého studia v letech 2014 – 2018 a je možné, že se během těch let některé věci změnily.

Obor Multimédia je poměrně mladý (tuším, že se vyučuje od roku 2011) a každý rok se na něj dostane okolo šedesáti studentů. Škola slibuje, že až odstátnicujete, budete kreativní člověk, který má v malíčku i celou ekonomickou sféru a budete praktičtí umělci. Jestli slib dodržují, vám prozradím později. :)

Co zvážit při rozhodování?

Ještě než se začnete učit na přijímačky, doporučuji se zamyslet nad tím, jestli tahle škola je právě pro vás. Pro mě bylo největší výhodou to, že je opravdu praktická. Všechny věci rovnou zkoušíte na reálných zakázkách a nesedíte celé dny nad teorií. To má za následek to, že musíte makat celý semestr (pokud plánujete studium skloubit s prací, občas se trochu zapotíte. Ale nebojte, všichni jsme to tak dělali a zvládli jsme to :)). Naopak zkouškové budete mít pravděpodobně za sebou mnohem dřív než vaši kamarádi z jiných oborů.

Další výhodou pro mě byla všestrannost. Naučíte se zde od každého trochu (nikdy se nejde moc do hloubky) a tak se sami můžete rozhodnout, co vás baví nejvíc a čím se budete chtít v budoucnu zaobírat. To, že budete umět základy od všeho, je pak obrovskou výhodou. Já třeba na mé současné pracovní pozici využívám grafiku, fotku, občas udělám nějakou animaci, ovládám sociální sítě, vymyslím kampaň nebo napíšu článek. A prostě si tak nějak dokážu poradit téměř v každé situaci.

Mně při rozhodování hodně pomohl den otevřených dveří, kam jsem šla s tím, že nemám ponětí, co chci v životě dělat. Odcházela jsem s přesvědčením, že nic jiného než multimédia studovat nebudu. A bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. (Termíny dní otevřených dveří najdete zde.)

Ještě je dopředu dobré vědět jednu věc. Škola je státní a nic vás nestojí. Nicméně s všemi praktickými věcmi se můžou objevit další (nemalé) výdaje. Ve škole by sice měla být k zapůjčení jak technika, tak počítače i software. Ale ve finále jsme všichni ocenili vlastní foťáky, museli jsme stahovat nelegální software na naše pomalé počítače a trávili noci exportováním velkých souborů. Ve finále i samotný studentský film, který je závěrečnou prací, něco stojí a tak budete pravděpodobně zkoušet i crowdfunding. Počítejte s tím dopředu, ale určitě se tím nenechte odradit. Ke všemu existuje nízko-nákladové řešení. Navíc občas se dá i školními úkoly vydělat. :)

Jak se na školu dostat?

Nejčastější otázka zní, jak moc musí být člověk kreativní, aby se na školu dostal. Dobrá zpráva (nebo vlastně špatná) je, že vůbec. Přijímací zkoušky jsou z matematiky a angličtiny. Což mi málem přivodilo mrtvici, když jsem se to dozvěděla. Na střední mě matika moc nezajímala a trojky z ní mi byly úplně jedno. Naštěstí když něco chci, tak pro to udělám všechno a jsem chodící důkaz toho, že se to naučit dá. S angličtinou vám moc neporadím, s tou jsem nikdy neměla problém. Ale na matematiku je knížka a pro ty ještě aktivnější kurzy. Je tam několik typů příkladů (ne víc než 15), ve kterých jenom mění čísla. Takže se stačí našprtat co je v knížce a máte to v kapse.

Navíc, když jsem se hlásila já, laťky byly mnohem výš. Získala jsem 187 bodů z 200 možných a dostala jsem se až po několika probrečených nocích a jednom odvolání. Ty samé přijímačky jsem dělala loni na jiný obor a tam na přijetí stačilo bodů 50. Předpokládám tedy, že laťka klesla i na multimédiích.

Pokud zvládnete přijímačky, kreativity jako takové se bát nemusíte. Pokud jste kreativní už teď, určitě vám to pomůže. Nicméně všichni učitelé jsou moc milí a vstřícní a budou se vás snažit vést tím správným směrem. (S většinou učitelů si budete tykat a chodit společně na pivo. :))

Válka mezi kreativitou a ekonomií

Teď k těm umělcům, kteří jsou zároveň i praktičtí. To má údajně zaručit kombinace oborových předmětů (těch kreativních) a těch celoškolských (těch ekonomických). A za mě je tohle jedna velká blbost. Nápad je to sice pěkný, ale ani jeden ekonomický předmět jsem nikdy nevyužila v reálném životě a to jsem je nespočetně krát fakt potřebovala. Jako příklad uvedu účetnictví. To mě naučilo jak zaúčtovat kamiony, které jsem koupila na akcie a jeden z nich byl nabourán. Když jsem si ten samý semestr potřebovala založit firmu a vystavit fakturu, neměla jsem ponětí, co mám dělat. A stejně to bylo s financemi podniku, statistikou, právem a dalšími předměty. Údajně se tohle začalo řešit a některé ekonomické předměty jsou přepracované. Naštěstí jich moc není a já je brala jako nutné zlo k tomu, abych mohla studovat co mě baví, Myslím si, že tohle je problém VŠE jako takový. Sama jsem častokrát měla problém přiznat, že studuji právě tuto školu. Na druhou stranu jsme byli vedeni k mnohem větší praktičnosti než studenti uměleckých škol. A díky předem zmíněnému výběrovému řízení se o sebe opravdu dokážeme postarat ve všech směrech.

Jaké předměty mě tedy čekají?

Na multimédiích se nedají předměty zas až tolik vybírat jako na ostatních oborech. (Což je občas překážkou při výjezdu na Ersamus. Což není nemožné, jen se s tím musí počítat dopředu. Já osobně s tím nemám zkušenost, proto se poptejte raději na studijním nebo starších spolužáků.) Zde je krátký přehled všech předmětů, se kterými se ve škole setkáte:

  • Dějiny umění – pro většinu peklo, mě osobně teď mrzí, že mě v tu dobu umění moc nezajímalo,
  • Kulturní politika – myslím si, že i tento předmět bych si dnes užila mnohem víc. Naučíte se základy ochrany hmotných i nehmotných památek.
  • Matematika – zlo, kterým si projdete hned v prváku. Pardon, nebudu vám lhát. Ale když jsem to zvládla já, zvládnete to taky.
  • Úvod do multimédií – první multimediální předmět, který budete absolvovat, naučíte se základy barev, kompozice atp.
  • Grafika– vyzkoušíte si první plakáty i loga.
  • 3D Grafika – doufejte, že máte smysl pro prostorové vnímání. Pak vám to půjde samo.
  • Typografie – několik hodin věnovaných písmu a sazbě.
  • Web design – tento předmět jsem absolvovala v době, kdy se celý předělával a já byla mezi pokusnými králíky. Bohužel jsem se nenaučila téměř nic, ale věřím, že už je  vše vypilované a přínosné.
  • Fotografie – dva semestry kdy se naučíte jak zacházet se zrcadlovkou a vyzkoušíte si všechny foto obory, od portrétu, přes zvířátka až po akty (ano, pravděpodobně se budete doma snažit vyfotit vlastní pozdí, protože sehnat (zdarma) modelku na akty je poměrně těžký úkol).
  • Scénáristika  – napíšete svůj první scénář (pod vedením Honzíka z Arabely).
  • Audiovizuální komunikace – dva semestry kdy se budete učit jak natočit film. Výsledkem bude reálný studentský snímek, který se prezentuje na multimediálním festivalu. Zaručeně si to užijete, i když se vám občas bude chtít brečet. :)
  • Audiovizuální postprodukce  – jeden z mých nejoblíbenějších předmětů, který vás naučí základy animace.
  • Zvuk – užitečný předmět, který vás zasvětí do nahrávání zvuku. Málem jsem z něj propadla, ale stejně jsem si ho moc užila.
  • Řízení multimediálních projektů a reklamní agentura – předměty, které vám přiblíží práci v reklamní agentuře. Jen upozorňuji, že na to musíte mít žaludek. A spoustu času. Já si od té doby říkám, že bych nikdy v reklamce pracovat nechtěla.
  • Ekonomie – neptejte se, jako většina jsem z toho nepochytila vůbec nic. Na rozdíl od zbytku školy, která jí má rozdělenou do více semestrů, vy se jí celou musíte naučit během třinácti týdnů.
  • Finance podniku – dostanete pár vzorečků a budete cosi počítat. Do dneška nevím co.
  • Marketing – tenhle je opět celoškolský předmět, tudíž velmi teoretický. Na základy marketingu ovšem důležitý.
  • Statistika  – bohužel nic z toho ve mě nezůstalo.
  • Účetnictví – jak jsem už psala, naprosto zbytečné.
  • Veřejný sektor financování multimédií – z tohohle si pamatuji jenom to, že to vyučuje moc milá paní.
  • Prezentační dovednosti – tohle je fajn předmět, jen pro nás introverty trochu fuška.
  • Sémiotika– tohle slovo budete na konci nenávidět. Nebudu vám to vyzrazovat dopředu.
  • Jazyk – můžete si vybrat jakýkoliv. Případně jiný předmět, který se nevyučuje v českém jazyce.

+ volitelné předměty a mimosemestrální kurzy – zbytek kreditů si navolíte sami z nabídky volitelných předmětů a každý semestr se vypisují další mimosemestrální kurzy. Moc doporučuji třeba ten o práci na volné noze s Majou z everydayidraw.

Bakalářka a státnice

Na konec zmíním konec celého studia. Multimédia se vyučují pouze na bakalářském stupni. Tudíž na magisterské studium musíte přestoupit jinam. Nebo případně vůbec nemusíte, protože v tomhle oboru vždy zkušenosti znamenají víc než titul. Díky praktickým úkolům si navíc vybudujete portfolio už během školy a to je mnohem důležitější.

Pokud zvládnete projít studiem až na konec, závěr už podle mě není vůbec těžký. Napíšete bakalářku o tématu, které vás baví (já psala o designu plánovačů a diářů :)) a naučíte se na státnice. Ty se dělají jen z těch oborových předmětů, což jsou věci, které v tu dobu pravděpodobně budete ovládat na denní bázi, takže vás žádné dlouhé sezení nad knihami nečeká.

A co po škole?

Na závěr jsem vám připravila seznam absolventů, kteří pracují na zajímavých projektech. Třeba vám to pomůže v rozhodování a nebo aspoň objevíte nové lidi, kteří dělají něco pozoruhodného.

  • náš printintin – i naše milované papírnictví vzniklo na téhle škole. Stejně jako některé z následujících projektů je výsledkem bakalářského projektu, kde jediným zadáním je „aby byl reálný.“
  • Restless Child – Petra z oblíbeného cestovního YouTube kanálu cestuje po světě a u toho tvoří. Sen skoro každého mileniála.
  • Petra a Katrin a Ročenkomat – projekt vyrábějící nejen ročenky, ale i další papírenské výrobky, také vznikl na naší půdě.
  • Jan a Proudly – kariérní showroom, který pomáhá hledat lidem práci. Navíc zaměstnává spoustu dalších absolventů z multimédií.
  • Lukáš a psanihrave.cz – jestli neumíte psát všemi deseti, tak Lukášův projekt je přímo pro vás.
  • Lili Buiová – Lili měla vždy vášeň pro makeup a také se jím živí. Jak se nalíčit jsme se ve škole (bohužel) neušili, ale Lili stejně znalosti z multimédií uplatňuje při propagaci vlastní značky.
  • Story TLRS – reklamní agentura složená převážně z absolventů multimédií
  • Andrea Vopičková – z oboru vzešla spousta talentovaných fotografů, mým nejoblíbenějším je právě Andy.

Multimédia v multimédiích

Náš závěrečný studentský film

Fotografování

V rámci fotky musíte fotit různé žánry. Včetně aut a velkých předmětů. Tady fotím hasičská auta na letišti.

Natáčení našeho studentského filmu

Natáčení našeho studentského filmu

zvukař studentský film

Natáčení našeho studentského filmu

fotografování v domácím studiu

Pokud budete chtít ušetřit za ateliér, můžete si produktové fotky zkusit vyfotit doma. Stačí staré prostěradlo a zapůjčené halogenové světlo.

i want to believe plakát

Můj úplně první graficky výtvor k zasmání. :)

fotografování vodopádu

Součástí předmětu fotka je také focení přírody a dlouhého času. Občas bude možná potřeba vrhnout se do potoka.

nahrávání zvuku

Ve škole je k dispozici ateliér a studio na nahrávání zvuku.

orhanizátor

V rámci Řízení multimediálních projektů jeden z týmů pořádá MultiFest, každoroční přehlídku studentských prací.

Fotografování v ateliéru

Častým výletům do ateliéru se pravděpodobně nevyhnete.

Moje první animace

  • Ahoj, skvělý článek a díky za užitečné rady! Zajímalo by mě, jsou na oboru i někteří starší studenti? Myslím třeba okolo 25. Ráda bych se totiž na obor vrhla už po jedné vystudované škole, která byla bohužel krok vedle, zatímco tahle mě láká opravdu moc. Jen tak nechci být důchodce :-D Díky!

    • Ahoj Sandro,
      tohohle se na multimédiích vůbec nemusíš bát. Já byla jedna z mála lidí, kteří se tam dostali hned po maturitě. Naopak starší studenti jsou mnohem častější bych řekla. Dokonce i okolo třiceti let. :) Minimálně v našem ročníku to tak bylo. Určitě do toho jdi! :)