Proč je dobré dbát na dobrý design a s jakými typy grafiky se můžete setkat?

Proč je dobré dbát na dobrý design a s jakými typy grafiky se můžete setkat? 1200 800 Martina

Jeden z hlavních důvodů, proč jsem tento blog zakládala, byla grafika a design obecně. Setkávám se se spoustou lidí, kteří by se do ní rádi pustili, ale neví, kde začít. Občas se na mě obracejí s prosbou sepsání návodů na různé věci. Jelikož neumím věci dělat chaoticky a neuceleně, tak bych ráda tento článek pojala jako úvod do série článků o grafice, které budou následovat.

Následující věty budu většinou vztahovat na firmy nebo živnostníky nabízející služby a produkty, nicméně dobrý vzhled může aplikovat kdokoliv a kdekoliv. Například na vlastních vizitkách, osobním webu či blogu, pozvánce na oslavu narozenin nebo třeba jen při úpravě fotek na Instagram! :)

Proč je vzhled tak důležitý?

Ano, říká se, že je důležitý vnitřek věci. Nicméně v dnešní době nastrojených sociálních sítí je dobrý design jednoznačnou výhodou. Všichni se chtějí líbit. Co je pěkné, to se s sdílí a to, co se sdílí, má logicky větší tržby. Bohužel mnoho firem si toto stále neuvědomuje a nejsou ochotné do dobrého designu investovat ani svůj čas ani peníze. Víc než slova zde bude lépe fungovat názorná ukázka. I když bude mít obchod na levém obrázku sebelepší služby, pravděpodobně půjdete pro kosmetiku raději do obchodu napravo.

t 
(zdroj obrázků deník.cz a licirna.cz)
Takže abychom to shrnuli – design je odrazem celého firemního image a je to to první, co váš zákazník vidí. Takže stejně jako vy se snažíte mít pěkné oblečení a upravený vzhled, vaše značka uvítá pěkné logo, web či obal produktů (a spoustu dalších věcí samozřejmě!). Dobrý vzhled není jenom pěkný, ale je i funkční. To se projeví tak, že například na webu vždy všichni najdou to, co hledají. Podle vzhledu budou lidi vědět, co od vás mají očekávat a  zároveň vás odliší od konkurence. První dojem máme jenom jeden a ten nesmíme nikdy zkazit! A v neposlední řadě dobrý vzhled také zvýší prodeje. I když to budete měřit jen těžko, příklad dvou obchodů s kosmetickými produkty jsme si již vysvětlili.

Dneska je grafik úplně každý, takže i já?

Stejně tak jako každý kdo vlastní zrcadlovku se považuje za fotografa, tak i ten, kdo má v počítači nainstalovaný Photoshop (pravděpodobně kradený z uloz.to :)), je grafik. Takže ano. Umění je být dobrým grafikem. Začít můžete různými tutoriály buď na mém blogu nebo kdekoliv po internetu. Dále budete potřebovat cit pro design. Nebojte, nemusíte ho mít vrozený, dá se naučit. Doporučuji třeba knihu Kraď jako umělec, kde se dozvíte jak kopírovat ostatní, ale tak, abyste neubližovali ani jim, ani sobě.  Jsou věci, které s trochou úsilí zvládnete sami. Navíc „nedokonalá“ ruční výroba je teď trendy! :)

Nicméně pokud třeba rozjíždíte svůj projekt, který vám bude vydělávat, určitě zvažte najmutí profesionála. Jednou se vám to vrátí! Je to jako s opravou auta – pravděpodobně byste to s návodem zvládli sami, ale člověk, který se tím živí, to zvládne nejen rychleji, ale i kvalitněji. Ještě vás upozorním, abyste si dali pozor na to, u koho si služby vybíráte. Člověk, který kreativní práci dělá přes portál stovkomat.cz za hodinovou sazbu nižší než v „Mekáči“, buď není dobrý grafik, nebo si neumí cenit své práce. Designerský proces je stejný proces jako každý jiný. Dobrý design vyžaduje čas, legální software i určité vzdělání. No a jak se říká, „girls gotta eat.“ Takže si dejte pozor na to, koho si najímáte. Ale slibuji, že jakmile najdete dobrého grafika, který sdílí váš styl a vizi, nebudete litovat.  Jo a pokud nejste spokojení se současným stavem designu čehokoliv, vždy můžete zvážit redesign, tedy aktualizaci starého vzhledu na nový. (V případě zájmu můžete kontaktovat i  nebo se podívat na naše ilustrované printintin portfolio :)).

Vektorová vs. Bitmapová grafika

A aby tenhle článek nebyl jenom „okecávácí,“ tak se rovnou podíváme na první rozdělení grafiky, který by měl znát i ten, kdo se o ní nezajímá. Jedná se vektorovou a bitmapovou grafiku. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

  • Vektory – nebo-li křivkovou grafiku používáme například při tvorbě loga nebo ilustrací (logo by mělo být vždy vytvořeno v křivkách! Pokud Vám designer poskytne logo pouze v obrázkových formátech jako je .jpg nebo .png, vyžadujte i jeho křivkovou podobu. Více o formátech se dozvíte v následujícím článku).  Jedná se o práci s objekty a křivkami zvlášť. Počítač tedy zapisuje informace způsobem „zelené kolečko o velikosti XY.“ Hlavní výhodou je neomezené zvětšování aniž bychom ztráceli kvalitu. Dále se také bez ohledu na velikost souboru nesnižuje rychlost počítače, takže můžeme mít klidně metrové kolečko a počítač bude šlapat bez sekání.
  • Bitmapy –  nebo-li rastrová grafika se používá hlavně při práci s fotografiemi a proto v bitmapě fungují všechny naše fotoaparáty. V tomto případě počítač zapisuje informaci po pixelech. Bitmapu si tedy můžeme představit jako mřížku kde každé políčko má vlastní informaci – barvu. Pokud tyto políčka spojíme, vznikne nám výsledný obrázek. Výhodou je, že je mnohem realističtější než vektory. Nevýhodou je to, že pokud je obrázek příliš velký a nemáme dostatečně výkonný počítač, může se nám zpomalit. Ještě větší nevýhodou je to, že obrázek nemůžu zvětšovat, jinak se mi „rozkostičkuje.“ Jsem si jistá, že už jste někdy zkoušeli tisknout fotku z Facebooku. Výsledek za moc nestál, co? :) To je právě důsledek toho, že Facebook všechny fotky podstatně zmenší a my už nemáme možnost je dostat zpátky na původní kvalitu.

bitmapová vektorová grafika

Možná může tenhle článek znít hodně povrchně, ale o to se nesnažím. Pokud někdo má skvělý produkt a ne-až-tak-pěkný branding, určitě to bude fungovat. Co se snažím říct je, že ošklivých reklam je kolem nás stále dost, a i kdyby si z mých článků vzal alespoň jeden člověk něco k srdci a alespoň něco malého změnil, moje mise bude splněna. Takže určitě nebuďte povrchní, ale taky nebuďte lhostejní. Ti, kteří se snaží dělat věci pěkně, si zaslouží vaší pozornost, protože dělají něco navíc. A to je dobře.  Takových lidí na světe potřebujeme víc! :)