Než se v sérii článků o grafice dostaneme k samotnému tvoření, je nezbytné, abychom si představili programy, které budeme používat. V následujících odstavcích vám představím software, který využívám nejen k práci všeho druhu, ale i k osobním účelům či kreativní zábavě.
Hned na úvod zmíním, že se jedná o placené programy. Pokud je úprava fotek, produkce videí nebo grafika zdrojem vašeho příjmu, přijde mi naprosto logické za tyto programy zaplatit. Jsem si jistá, že všichni jsme někdy něco „pirátili.“ Já třeba na nelegálních programech dělala většinu úkolů na vysoké škole, ale s první placenou zakázkou jsem to ihned napravila. Bohužel znám nespočet „profesionálních grafiků,“ kteří nikdy za software nezaplatili ani korunu. Myslím si, že práce s programy staženými z uloz.to, se dá přirovnat k malíři pokojů, který štětec a barvy prostě ukradne.
Je pochopitelné, že do těchto programů nebudete chtít ze začátku investovat. Každý z těchto programů má ale spoustu obdob, které jsou zdarma. Mají sice omezenější funkce, ale pro osobní účely vám bohatě postačí. Jelikož s nimi pracovat neumím, zmíním možné alternativy, ale neručím za jejich funkčnost. Pokud by vás tyto free verze zajímaly podrobněji, určitě mi napište do komentářů. Zkusím je otestovat a napsat na ně recenzi v jednom z dalších článků.
Následující programy, pokud není uvedeno jinak, jsou z balíčku Adobe Creative Cloud. Kupují se přes paušál, který platíte každý měsíc. Na oplátku dostáváte pravidelné aktualizace a neomezenou podporu ze strany firmy Adobe. Když zvážíme, že se dřív tyto programy kupovaly jednorázově, stály několik desítek tisíc korun a nikdy jste k nim žádnou aktualizaci nedostali, je tento systém mnohem praktičtější. Programy si můžete předplatit jednotlivě, v balíčku pro fotografy nebo všechny najednou. Ceny se pohybují od ca 310 Kč do 2 500 Kč a můžete si vyjednat slevy pro firmy nebo školy. Další výhodou je, že všechny programy mají podobné rozhraní, takže se vám nebudou tolik plést. Jo a abych nezapomněla, všechny mají týdenní zkušební verzi, tak si můžete dopředu otestovat, jestli vám sednou.
Adobe Photoshop
Nejznámější z programů, jehož název už tak nějak zlidověl. Často si lidé myslí, že umí kouzla a že vám mávnutím hůlky zmizí celulitida, dlouhý nos, mastné vlasy, vedle vás vyroste Eiffelovka a opálený svalovec s pugétem růží. Ano, to všechno se dá udělat, ale potřebujete na to takový trénink, že to dovedou jen profesionálové. Nicméně s nástupem umělé inteligence a podobných vymožeností jsou funkce Photoshopu čím dál tím kouzelnější. Místo čarování nereálných věcí vám ale spíš ušetří spoustu práce při každodenních úkolech. :)
Photoshop se používá na práci s rastrovou grafikou. (Pokud ještě nevíte, co rastrová grafika je, tak šup do předchozího článku. :)). To znamená, že ho otevřete když budete chtít dělat složitější úpravy fotek, retuše, speciální efekty nebo výše zmíněné koláže. Často se Photoshop chybně používá na všechno. Zažila jsem i kolegyni, která dělala v Photoshopu obsáhlé newslettery se spoustou textu. Text se v Photoshopu edituje poměrně omezeně a proto je lepší použít některé z následujících variant.
Photoshop má také mobilní verzi zdarma, rozdělenou do několika aplikací – Adobe Photoshop Express (ten je dokonce dostupný i pro počítače na Windows store), Adobe Photoshop Mix, Adobe Photoshop Fix a Adobe Photoshop Sketch. Sama tyto aplikace nepoužívám, ale určitě je můžete vyzkoušet, jestli vám budou vyhovovat jako vhodná alternativa zdarma. :)
Formáty – zdrojové soubory (= soubory, které po otevření mohu opět editovat) se používají ve formátu PSD. Pro uložení výtvorů si pak můžete vybrat ze široké škály formátů; nejznámější jsou JPG, PNG nebo GIF
Alternativy zdarma – Adobe Photoshop Express, Gimp, Pixlr, Photoscape
Kde pořídit – Na webu Adobe
Adobe Lightoom
Lightroom je největší pomocník při úpravě fotek a díky své mobilní verzi se dostává i mezi širokou veřejnost. Provádí se v něm lehké úpravy jako vyvážení barev, kontrastu, světla atd. Největší výhodou je, že úpravy můžete kopírovat a vkládat na větší množství fotek. V praxi to znamená, že pokud máte několik fotografií se stejným nastavením fotáku a světlem, upravíte jednu z nich a lehce zkopírujete nastavení na všechny ostatní. Všechny své úpravy si navíc můžete uložit jako tzv. presety. Ty vám mohou pomoci k tomu, že veškeré fotografie budou laděné do stejných tonů. To se vám bude hodit třeba při sjednocování vašeho Instragramového feedu nebo fotografického portfolia. :)
Existují dvě verze – Classic a CC (Creative Cloud). Ta klasická je trochu složitější a povoluje větší úpravy. Na té CC miluji to, že se dá synchronizovat napříč všemi přístroji. Takže kdykoliv Lightroom otevřu na počítači, mobilu nebo tabletu, mám všechny své fotky vždy pohromadě. Synchronizování je bohužel placená funkce, ale dobrá zpráva – mobilní aplikace je zdarma a určitě stojí za stažení. (Stahovat můžete zde – Android // iOS)
Už od vás vím, že Lightroom vás zajímá nejvíc a naprosto to chápu. V budoucnu bych o něm ráda napsala komplexnější článek, případně postup, jak upravuji své fotky.
Formáty – Lightroom podporuje klasické obrázkové formáty jako JPG, PNG, ale umí si poradit i se surovými daty z fotoaparátu – RAW, nebo s videi v MP4
Alternativy zdarma – místo Lightroomu můžete použít jakoukoliv jinou aplikaci na úpravu fotek. Můžu doporučit například Snapseed (Stahovat můžete zde – Android // iOS), bez kterého bych se sama neobešla. Postačí ovšem i nativní aplikace Instagramu. Pokud by vás zajímala verze pro počítač, můžete vyzkoušet třeba RawTherapee, LightZone.
Kde pořídit – Lightroom Classic ZDE, Lightroom CC ZDE
Adobe Illustrator
Pokud potřebujeme editovat vektorovou grafiku (co je to vektorová grafika už určitě víte z předchozího článku :)), sáhneme právě po Illustratoru. Používáme ho tedy, jak název napovídá, k ilustracím, tvorbě logotypů nebo různých ikonek. Stejně jako v předchozích případech, můžete vyzkoušet zdarma jeho mobilní verzi.
Formáty – vektory ukládáme v nativním formátu ilustrátoru – AI, případně v EPS nebo PDF
Alternativy zdarma – Inkscape, Vecteezy
Kde pořídit – Na webu Adobe
Adobe InDesign
InDesign je můj nejoblíbenější z celé Creative Cloud sady a vždycky mám radost, když v něm můžu pracovat. Používá se primárně k sazbě textu. Tvoříme v něm tedy různé letáky, katalogy nebo celé knihy. Jedná se o pokročilejší textový editor, do kterého můžeme vkládat fotografie i vektorovou grafiku. Také nám dovoluje lehce používat zásady typografie. ale o těch zase jindy. :)
Formáty – zdrojové soubory ukládáme ve formátu INDD, výstupy pak exportujeme obvykle do PDF, ale můžeme vybrat z velké škály jiných formátů
Alternativy zdarma – Scribus, Lucidpress, VIVA
Kde pořídit – Na webu Adobe
Adobe Acrobat DC
Tenhle program pravděpodobně všichni znáte a používáte dennodenně k otvírání souborů PDF. Určitě máte v počítači nainstalovanou verzi zdarma, ale já bych vám chtěla ukázat, jaké skvělé možnosti skrývá verze placená. Nejvíce jsem tenhle program využívala ve škole, kde jsme měli přednášky primárně v tomto formátu a měli jsme si je tisknout. Díky Acrobatu jsem do nich mohla lehce přidávat poznámky rovnou v počítači a ušetřila tak spoustu stromů. V práci ho používám často ke snadnému převádění formátů, organizaci stránek nebo opravování překlepů v PDF souborech, jelikož to je rychlejší než v jiných programech. Skvěle jde také použít k elektronickému podpisu smluv!
Formát – PDF
Alternativy zdarma – jak bylo zmíněno, existuje samotná verze zdarma, ale s omezenými funkcemi
Kde pořídit – Na webu Adobe
Adobe After Effects
Pokud chcete svojí grafiku rozhýbat, After Effects jsou tu pro vás. Jedná se o nástroj, který tvoří animace různého druhu. Od těch nejzákladnější (točící se trojúhelník) po ty nejsložitější (filmové). S tímto programem vás teď nebudu zatěžovat, ale je určitě dobré vědět o jeho existenci.
Formát – zdrojový soubor se ukládá v AAF, AEP; finální práci můžeme ukládat v jakémkoliv video formátu, například MP4 nebo AVI
Alternativy zdarma – Natron, Blender.org
Kde pořídit – Na webu Adobe
Adobe Premiere Pro
„Premiéra“ není úplně grafický program, ale používá se ke střihu videí. Je poměrně intuitinví, takže pokud potřebujete nějaká videa zpracovat, mohu jenom doporučit. Dovoluje skládat snímky za sebe, upravit jejich barvy nebo přidat jednoduché efekty. Premiera má, stejně jako některé předchozí programy, zdarma verzi pro mobil.
Formát – zdrojový soubor se ukládá APP; finální práci můžeme ukládat v jakémkoliv video formátu, například MP4 nebo AVI
Alternativy zdarma – Avid, HitFilm
Kde pořídit – Na webu Adobe
Cinema 4D
Pokud chcete být pořádný „fajnšmekři,“ tak se pusťte do 3D Grafiky. Mně nikdy nešla, nemám na to dostatečné technické cítění. Nícméně se jedná o nejlépe placenou a využitelnou odnož. My ve škole používali Cinemu 4D, která dovoluje nejen modelovat statické obrázky, ale i vytvářet lehké animace. Program je pro studenty zdarma, stačí odeslat scan své ISIC karty.
Formát – pracujeme se zdrojovým souborem 3DS, výtvory pak můžeme exportovat v libovolných obrazových i video formátech
Alternativy zdarma – Sculptris
Kde pořídit – Na webu Cinema4D
ProCreate
Tenhle program byl jediný důvod, proč jsem si přála iPad – na jiných přístrojích totiž nefunguje. Můj iPad nepoužívám na nic jiného (přijde mi všechno v něm zbytečně složité a často nefunkční; „Jablíčkáři“ směle do mě :)), ale koupě za to stála. Pokud se chcete učit kreslit v digitální podobě, bude ProCreate váš nejlepší přítel. Tahy štětcem (nebo fixou, uhlem, vodovkami či hromadou dalších dostupných kreslících nástrojů) jsou téměř jako na papír, ale lepší – tenhle program vám tahy sám vyrovnává.
Sama ho zatím moc neovládám, jen ho tu uvádím jako alternativu, kterou můžete zvážit. Bohužel neumí exportovat ve vektorech, v čemž vidím jedinou jeho nevýhodu (ilustrace je dobré mít ve vektorech pro bezchybný tisk). Jednorázová licence vás vyjde na 10 USD, ale je nutné mít k programu i Apple Pencil. Pokud tyto přístroje už máte, myslím si, že se program vyplatí koupit. Já v tom třeba jednou kreslila schémata na přednášce, jelikož jsem si zapomněla vzít tužku. :)
Formát – zdrojový formát je .PRO, exportovat můžeme do JPG, PNG, PSD nebo PDF
Alternativy zdarma – Adobe Illustrator Draw (ten ale nevyrovnává tahy a nemá zdaleka tak rozšířené možnosti; dá se ale používat i na Androidu a všech počítačích s dotykovou obrazovkou)
Kde pořídit – Na iTunes
Dobrý den,
nevím, zda píši správně na toto místo, ale potřeboval bych poradit.
Rád bych se naučil s nějakým grafickým programem, a to především proto , že bych si chtěl dělat vlastní návrhy brankářských fotbalových rukavic, proto že se věnuji na slušné úrovni tomuto sportu.
Nevím ale, jaký program by byl pro tuto činnost nejlepší, není to žádné velké umění, v podstatě se jedná o šablonu rukavice s páskem s jednou stranou, kde je dlaň a jednou stranou, kde je výsledný design, logo atd.
V začátcích by mi asi stačil nějaký free program nebo ne příliš drahý.
Děkuji za radu a odpověď.
Hezký den.
Michal