Co (ne)pořizovat pro svého prvního psa

Co (ne)pořizovat pro svého prvního psa 2560 1707 Martina

Už dva roky jsem psí máma. Za tu dobu jsem se toho stihla naučit víc, než bych kdy čekala, že k životu se psem bude potřeba znát. Pamatuji si, jakoby to bylo včera, jak jsme se horlivě snažili zjistit, co potřebujeme pořídit, než si Ghost domů přivezeme. Na internetu najdete nespočet takovýhle seznamů, ale ačkoliv vám každý řekne, že si musíte pořídit vodítko, ti, kteří se chystají adoptovat svého úplně prvního psa, ztěží napadne, že většina vodítek dostupných ve zverimexu jsou většinově dost… k ničemu. Pořídili jsme jich asi pět, než jme našli to spravné. Takovýhle přešlapů jsme udělali hned několik a stáli nás nemalý peníz.

Za posledních pár měsíců jsem tenhle sezanam psala několikrát pro mé blízké, kteří si také pořizovali svého prvního pejska. Po poslední aktualizaci jsem se rozhodla, že ho zveřejním i na blog pro všechny, kterým by se mohlo hodit vědět, do čeho je dobré investovat a co je naopak naprosto zbytečné. :)

Vodítko

Než jsme si Ghost pořídili, vybírala jsem vodítka podle vzhledu. Koupila jsem dvě a hrozně se mi líbily. Jedno z nich na sobě mělo roztomilé ilustrace duchy. Dodneška si pamatuji, když jsme poprvé přišli k našemu trnérovi a ten mi hned při první návštěvě řekl, ať je dám pryč a pořídím si pořádný vodítko. Ghost měla od malička problémy s chováním a měli jsme štěstí, že jsme našli skvělého trnéra, který nám pomáhá to všechno odbourat. Překvapivě úplně všechno, co mi poradil, vždycky zafungovalo a nebylo tomu jinak ani u výběru vodítka.

Ačkoliv budete mít v klasickém obchodě problém sehnat vodítko, které bude pěkné a praktické, nekupujte nic, co bude kratší než 2.5m. Naprosto nejlepší jsou vodítka přepínací, kde si délku můžete v průběhu procházky nastavit jak potřebujete. Pokud hledáte něco v levnější kategorii, my jsme dlouho používali značku LAUREN. Teď používáme značku Dolce Hafanaobodog. Obě firmy mají na svém webu konfigurátoru, kde si sami zvolíte typ vodítka, délku i barvy.

TIP: Pokud si vyberete něco na e-shopu obodog.cz, můžete využít Ghostin slevový kod GHOST10 a získáte 10% slevu na celý nákup! :)

Co se týče samonavíjecích vodítek, pro trénink chození na vodítku jsou naprosto nevhodná, zejména pokud jako my máte tažné plemeno. My jsme tenlhe typ vodítka pořizovali až když se Ghost naučila chodit a používáme jí když chceme, aby měla víc volnosti se proběhnout. Koupili jsme 3m a 5m, než nám došlo, že 8m je prostě nejlepší a jiná délka nemá moc smysl. Už přes rok používáme TOTO.

Bacha, pravděpodobně bude štěňátko ze začátku vodítko kousat. Je dobré tedy koupit levnější variantu a investovat do lepšího, až bude trochu starší. :)

Obojek nebo kšíry?

Nekonečná otázka. Kšíry jsou pro pejsky určitě zdravější. My je používáme v případech, kdy dovolujeme Ghost tahat, jinak chodí na obojku. Jsem si jistá, že „netažná“ plemena kšíry zvládnou bez problému. My jsme dva roky používaly postroj Hurta, teď testujeme kšíry od obodog.

Obojek pejsek pravděpodobně bude mít už od chovatele. Jelikož štěňátka hrozně rychle rostou, doporučuji i tady levnější variantu a větší investice nechat až na dobu, kdy se velikost pejska ustálí.

Nezapomeňte si nechat udělat známku se jménem a vaším číslem. :) V klasických železářstvích m nepřišly moc kvalitní, teď máme známku od Dolce Hafana, která vypadá nádherě a kvalitně je úplně jinde.

Misky na jídlo

Tady je to celkem jedno, nicméně jeden tip mám pro vás i zde. Mně se většina misek ve zverimexu prostě nelíbí a v interiéru bych je mít nechtěla. Objednala jsem proto klasické misky určené lidem z Bonami. Vzala jsem kameninové, aby je nemohla převrhnout.

Až svého pejska trochu poznáte, možná zjistíte, že se vám budou hodit ještě další doplňky. Ghost jsme museli misku s vodou vyvýšit (použili jsme klasickou dřevěnou bedničku z IKEA), protože jinak se do ní chodila koupat. :)

Cestovní misky a lahve

Řekli byste si, že cestovní láhve nejsou žádná věda. Nedělám si srandu, měli jsme jich asi pět (koupené ve zverimexu nebo na alze) a všechny tekly. Nejlepší investice je TATO lahev z amazonu. Nejenom že neteče, ale taky z mističky můžete vodu vrátit zpátky do lahve, aniž byste jí museli vylívat, když se pejsek nenapije. Na dlouhých procházkách se to hodí.

Na jídlo jsou fajn silikonové skládací mstičky, my máme jednu z TEDi, která nás stála euro. :)

Pelíšek a/nebo klec

Pelíšek je další věc, kterou se nevypaltí ze začátku nekupovat drahou. Pejsek jí častokrát počůrá a bude jí kousat. Ghostin první pelíšek letěl docela brzo. :) Pořádnou jsme kupovali až k prvním narozeninám. Je možné, že váš pejsek bude mít jiné potřeby napelíšek, ale samojedi obecně v posteli moc nespí a raději se chladí na podlaze. Pelíšek má Ghost spíš jako úteočiště, kam si chodí hrát. Pokud máte chlupáče jako my, moc se nám osvědčil TENTO venkovní pelíšek z Lidlu, který máme i doma. Je vyvýšený a má v sobě dírky, díky čemuž pod pejska proudí vzduch a není jim takové vedro.

Hodně lidí také volí klec, ve které pejska učí klidu a zavírají je tam třeba když nejsou doma. My klec na Ghost nepoužíváme a nemám k tomu dostatek informací, abych vám je (ne)doporučovala. Pro učení klidu jsme na doporučení trenéra používali psí deku, která se lehce dá vzít kamkliv s sebou a mít pejska v klidu třeba v tramvaji nebo v kavárně. Původně jsme kupovali deku přímo pro psy, ale po čase jsme jí vyměnili za klasický sportovní ručník, který se mi vejde i do kapsy a já tak nemusím s sebou tahat další velké zavazadlo.

Co pro nás ale bylo naprosto zásadní byla ohrádka, která se dala rozdělit na jednotlivé zábrany, díky kterým jsme štěňátko mohli oddělit od části místnosti, které by pro něj nebyly bezpečné nebo ke schodům, aby z něj nespadlo. My jsme jí kupovali z druhé ruky, ale za mě je to určitě dobrá investice. Najdete jí třeba ZDE.

čmuchací kobereček a lízací podložka

Jestli je něco must, tak je to čmuchací kobereček a lízací podložka, kteří dokaží vaše štěnátko uklidnit. Za mě nejlepší hračka, kterou můžete pořídit.

Do koberečku se sypou pamlsky. Nejprodávanější je pravděpodobně taková ta růžovomodrá od trixie, kterou jsme i my koupili jako první. Brzo si jí pejsek ale osvojí a bude to pro něj přímo lehké. Zde bych doporučila investovat do pořádného střapatého koberce, který se pejskovi ani po letech neomrzí. Koupili jsme asi tři, než jsme našli ten správný. Ten náš už bohužel na Alze nemají a tak protentokrát odkaz přiložit nemůžu.

Lízacích podložek je opět velké množství a i tady jsme jich za ty dva roky pořídili hned několik. Nejlepší je podle mě značka Lickimat a model UFO a to hned z několik důvodů. Má dole rantl, takže jídlo nepadá na podlahu. Má přísavky, díky kterým jí můžete přidělat řeba na sprchový kout a zabavit pejska při koupání. A je vhodná i do mrazáku, takže do ní můžete dát řeba jogurt a připravit pro nějletní osvěžení. :) Seženete ji ve všech lepších zverimexech nebo třeba ZDE. My jí nejčastěji používáme na fyzioterapiích, kde jí Ghost přiděláváme na „běžecký“ pás. :)

hračky

Hraček je obrovské množství a tady budete muset vyzkoušet, co vašemu pejskovi sedne. Ghost od určitého věku nemůže mít plyšáky, protože je konzumuje a tak máme doma nespočet gumových hraček. Pokude budete mít ničitele jako my, zjistíte, že nemá smysl do nich investovat. :)

Pro štěnátka jsou skvělé hračky na růst zoubků, které můžete dát do mrazáku a pejska pak chladí.

Jinak doporučuji obchody jako Action nebo TEDi, kde mají skvělé hračky za rozumné ceny a nebude vás tolik mrzet, pokud nevydrží. Musím ale říct, že tamodud máme hračky, které už drží léta a jsou typově jiné než se prodávají jinde.

Pokud máte tu možnost, Ghost miluje hračky do vody nebo přímo psí bazének. :)

krmivo, PAMLSKY A PAMLSKOVNÍK

Krmivo s vámi zkonzultuje chovatel. Na vás pak zbydou pamlsky, které stejně ozkoušíte podle toho, jaké budou vašemu pejskovi chutnat. Ghost vždycky nejvíce chutnala značka AKINU.

Určitě je praktické pořídit si pamlskovník, jinak budete při výcviku moc pomalí při hledání odměny. Většina z nich mi opět přijde dost nevkusná. Velmi spokojení jsme byli s TÍMTO, který má dvě přihrádky a zavírání na magnet, což je velmi praktické.

Dneska, když už nemusíme trénovat tak horlivě, jsem si pořídila ledvinku se zadní kapsičkou, kam si pamlsky dávám.

Chovatele se zeptejte i na vhodné suplementy, které jsou pro vaše plemeno potřeba. My dáváme pivovarské kvasnice, vitamín C a lososový olej.

Psí lékárnička & hygiena

Co se týče produktů pro zdraví pejska, určitě si pořiďte EnteroZOO gel, který seženete ve všech lekárnách i zverimexech. Pomůže vám při většině zažívacích potíží. Pokud nepomohl, na veterině nám vždycky dávali probiotika od PURINA, který jsem si nakonec objednala sama, jelikož je to mnohem levnější než je kupovat na veterině a také nám často pomůžou.

Co se týče zubů, tak dáváme kosti. Bacha – všechny produkty na dentální hygienu psa jsou ve většině připadů pouze marketingový tah. Stačí jakákoliv kost, kterou si může pejsek brousit zoubky. Co se týče kartáčků, nejvíce se nám osvědčil TENTO a TENTO typ.

O srst se u nás stará můj přítel, já na to nemám dostatek trpělivost. Zde bych vás odkázala na rady vašeho chovatele, jelikož naše plemeno je dost specifické. Šampon kupujeme jakýkoliv ze zverimexu, nejsme ustálení na jedné značce a koupeme obecně velmi málo. :)

Pokud je léto, nezapomeňte na ochranu před klíšťaty. My používáme ultrazvukové zařízení Tickless a klíšťat máme minimum (2-3 za sezonu). Nicméně žijeme ve městě, ne v lese. :)

vybavení do auta

Pokud budete s pejskem cestovat autem, budete si muset pořídit vybavení. Můžete jít cestou klece do kufru, my Ghost vozíme na zadních sedačkách. Neobejdete se bez bezpečnostního pásu a za nás ještě potahu na sedačky, jinak bychom ty chlupy z auto nikdy nedostali. :)

STudijní materiál

Určitě se připravte na to, že s pejskem budete muset trénovat, aby váš společný život byl šťastný. :) My jsme si kupovali online kurz Moje první štěně od psichologie a taky moc doporučuji knížku Neštěkej na svého psa, kterou vydal právě zmiňovaný trenér, ke kterému Ghost chodí.

(P.S. rovnou si do košíku přihoďte klikr, ať pak můžete rovnou začít trénovat :))

GPS

Tohle určitě není nezbytnost, ale mně se tolik ulevilo, když jsme GPS tracker pořídili. Ghost je velmi sociální a vím, že jí zajímá všechno a všichni ostatní. Vždycky jsem se hrozně bála, že se nám někam zaběhne. S GPSkou jsem o moc klidnější.

Používáme zařízení Tractive, která nabízí živé sledování, ale třeba i aktivitu psa. Jelikož Ghost trpí displasií, tak můžu sledovat jak moc je aktivní a pohyb jí uzpůsobit tak, aby to pro ní bylo zdravé. Ještě zmíním, že je zde potřeba platit měsíční poplatek za připojení, ten se liší podle zvoleného tarifu. Skvělé je, že baterka vydrží bez nabíjení i několik týdnů.

TIP: Pokud se rozhodnete Tractive pořídit, nakupte přes tento odkaz – https://tractive.com/r/ZpkOBl pro 30% slevu. :)

Předtím jsme zkoušeli Samsung tag a řešení od vodafone, oboje ale byli naprosto k ničemu.

To je za mě pro dnešek asi vše, seznam budu případně aktualizovat, pro případ, že by mě něco napadlo. Co je pro vás něco, co jste koupili a nikdy nepoužili? Za nás to byla třeba chladící podložka, která absolutně nefunguje. :)