Kam ve varšavě? tipy co navštívit, objevit a ochutnat

Kam ve varšavě? tipy co navštívit, objevit a ochutnat 1080 1452 Martina

Včera jsme se vrátili z Varšavy. Města, které bych si asi jen tak pro návštěvu nevybrala. Respektive je spousta míst, kam by mé kroky mířili dřív. My se ale do polského hlavního města vydali na koncert a když už jsme tam byli, rozhodli jsme se ho prozkoumat. Níže najdete spoustu tipů na to kam (ne)jít, kde se dobře najíst i na msíta, které v obyččejném průvodci asi nenajdete. :)

Co se týče našich poznatků, Varšava není nejlepší místo pokud hledáte zajímavá místa nebo architekturu. Ačkoliv takových míst tu je dost, často jsou zanedbaná a zničená. Pokud hledáte kulturní zážitek, doporučuji si pro návštěvu vybrat jiné polské město. Často mi byl doporučovaný třeba Krakov nebo Gdaňsk. Pokud ale milujete jídlo, Varšava je pro vás jak stvořená. Navíc cena za porci je stejná či dokonce nižší než u nás a většina míst má mnohem více zaměstnanců než pražské kavárny, takže servis dostanete perfektní.

Pod článkem najdete také praktickou Google mapu, kterou si stačí otevří na vašem mobilu a můžete se pustit do objevování. :)

Jak se po Varšavě dopravovat?

Varšava je postavená primárně pro auta. Těžký provoz a minimálně čtyřproudové silnice jsou snad všude a na chodce ani hromadnou dopravdu se zdá se moc nemyslelo. Připravte se na to, že budete hodně chodit. Zastávky i přechody pro chodce jsou často daleko od sebe a ačkoliv jsme prozkoumávali celé centrum, podle Google map byla chůze vždy rychlejší. Metro hlavní tepny nespojuje a tramvaje jezdí, minimálně v letním provozu, jednou za 15 minut. Co je ovšem pozitivní je, že hromadná doprava je celkem levná. Třídenní jízdenka vás vyjde na 36 PLN, tedy nějakých 195 Kč.

Jaká místa určitě navštívit?

Staré mésto, zámek a opevnění

Za mě asi nejzajímavější čtvrť plná zajímavých historických míst. Je maličká, takže jí projdete relativně ze chvilku a uvidíte v ní roztimilá náměstí, staré opevnění nebo královský palác. Na náměstí u zámku je také vež, na kterou můžete vylézt a podívat se po okolí.

Stejně jako zbytek Varšavy by i tady většina domů zasloužila rekonstrukci a ačkoliv je Varšava plná skvělých Gastro míst, většina podniků zde působila jako turistické pasti a nenavštívili jsme žádnou z nich. Radši kousek popojeďte a zažijte to nejlepší co polské hlavní město nabízí.

Palác kultury a vědy

Ikonická varšavská stavba s hořkým nádechem. Je spojována se Stalinem a údajně existuje i četné hnutí, které usiluje o zbourání paláce. Ten je ovšem v současné době památkově chráněný. Když si odmyslíte její minulost, budete mít před sebou velmi zajímavou budovu. Jaký na ní máte názor vy? Já se pořád nemůžu rozhodnout.

Łazienki Park

Velký park s několika paláci, včetně jednoho, který stojí na vodě. Bohužel jsme neměli moc času ho celý prozkoumat, ale i tak to bylo jedno z nejhezčích míst, které jsme ve Varšavě navšívili.

Kam se jít najíst?

FOOD HALL ELEKTROWNIA

Za mě nejlepší místo v celé Varšavě. Dal by se zařadit do odstavce jídlo, architektura i nákupy. Jedná se o budovu staré elektrárny, které je šetrně předělaná na nákupní centrum s pečlivě vybranými obchody (H&M tu nenenajdete, jendá se spíše o menší, méně známé či luxusní značky). Hlavním bodem je ovšem obrovská hala plá restaurací a streetfood stánků.

Vrátili jsme se sem dokonce dvakrát. Jednou na oběd, kdy jsme vyzkoušeli restauraci Pełną Parą specializující se na asijské knedličky, které oba milujeme. Večer jsme se vrátili abychom vyzkoušeli místní streetfood stánky. Nevím kam se nám to vešlo, ale zkusili jsme výborné loaded hranolky, burger, sushi a pár koktejlů. :)

The morning after/the night before

Kéž bych si mohla tuhle kavárnu vydloubnout a přivézt si jí s sebou do Prahy. Její interér jakoby mi splýval s duší a cítila jsem se tam úžasně. Příjemná obsluha a dobrá káva jsou samozřejmostí. Líbilo se mi tam natolik, že místo toho abych objevila něco dalšího, jsme se tam poslední den vrátili ještě jednou na brunch. Vychutnali jsme si tak jejich výborné palačinky a vejce benedikt.

Večer se koncept kavárny morning after mění na night before a můžete si tu vychutnat skvělé koktejly. Třešničkou na dortu je koupelna, ve které máte k dispozici většinu hygienických produktů pro případ nouzze, včetně zubních kartáčků (haha!) a toho nejvoňavějšího krému na ruce. :)

Bułkę przez Bibułkę.

Výborné místo na brunch. Kavárna má několik poboček po celé Varšavě a jeho oblíbenost je viditelná. Před podnikem se tvoří obrovská fonta. My jsme naštěstí před pobočkou v ulici Żurawia čekali jenom pár minut, ale při odchodu se fronta táhla až na konec ulice. Doporučuji si tedy udělat rezervaci.

Vyzkoušeli jsme turecká vejce, avokádový toast, ledovou kávu a okurkovou limonádu a všechno bylo naprosto výtečné. Stejně jako interiér tohoto podniku.

Arigator Ramen Shop

Výborná ramen restaurace. Bonusové body za nádhernou koupelnu. :D

La Sirena

Pro milovníky mexického jídla jasná volba. Vyzkoušeli jsme tacos a quesadillu a nemáme co vytknout. Jen sezamová horhata je trochu hořká. :)

Kam za nákupy?

Obecně nemám nákupy ráda, ale když jsem v cizí zemi chci navštívat obchody s lokální tvorbou, papírnictví a knihkupectví. Varšava takových míst nabízí naštěstí spoustu.

Sklep Rzeczownik

Všude kam jedu musím navštívit místní papírnictví. Tohle bylo jedno z těch nejlepších co jsem kdy viděla. Nádherně a vkusně zařízené s pečlivě vybraným sortimentem, který je úhledně vyskládaný a vy tak máte možnost se kochat, kochat a kochat. Nejet zpátky letadlem, odvezu si tamodtud snad všechno.

Love Poland design

Nesnáším klasické suvenýry, které jsou vyráběné v číně a v každém městě jen mění nápisy. Tenhle obchod se suvenýry je ale plný tvorby polských designérů a ilustrátorů a budete si chtít odnést snad všechno. Najdete zde věci jako ponožky, papírnictví, nádherné ilustrované pohledy nebo polštářek ve tvaru pirohu. :)

La Flamme Candle Store

Nádherný obchod s originálními svíčkami. I když si žádnou nekoupíte, návštěva je zážitek. :)

KOPI

Roztomilý obchůdek s designovými šperky a bižuterií. Mít větší rozpočet, tak si i odtud odnesu snad všechno.

Pan tu nie stal

Obchůdek, které združuje malé polské značky. Spoustu produktů má na sobě polské nápisy, ale dají se tu najít skvělé poklady jejíchž nákupem podpoříte lokální tvůrce. :)

Tajfuny & Bullerbyn

Asi vás nepřekvapí, že miluju knihkupectví. Varšava v tomhle ohledu byla zklamáním. Ne že by neměli pěkná knihkupectví, ale ve většině nenajdete knížky v anglličtině či jiných jazycích. A to ani na letišti.

Tajfuny je krásné místo specializující se na knížky s asijskou literaturou (včetně dětské a kuchařek) a jako jediné mělo část i v angličtině. Bullerbyn je hned vedle a specilazuje se na dětské knihy, všechny ovšem v polštině. Možná tam ale najdete nějaké bez textu pro nejmenší.

Co naopak vynechaT?

Zapiecek

Největší zklamání se kupodivu týká restaurace. Chtěli jsme ochutnat místní kuchyni a vydali se do všem průvodci nejvíce doporučované restaurace Zapiecek. (Navštivili jsme restauraci v Jerozlimskie ulici, ale mají nekolik poboček po celé Varšavě). Už jsme si zvykli na kvalitu ostatních restaurací a měli vysoká očekávání. V této restauraci jsme však dostali velmi nepříjemnou servírku a jídlo, na které jsem se velmi těšila, bylo víc než zklamání.

Vyzkoušeli jsme krokety a pirohy s většinou nabízených náplní a ani jedna mi nechutnala. (Čekala jsem podobnou kvalitu co prodávají třeba v Pelmeňárně u nás v Praze, ale nemám to s čím srovnat, možná má polská verze chutnat takto). Pokud budete chtít ohutnat polskou kuchyni, zkuste najít něco jiného.

Multimediální fontána

Příjemné místo na posezení. Fontána v noci svítí a hraje, tohle léto na téma Walt Disney. Byli jsme tam přes den a věřte mi, pokud se tam nestavíte, o nic nepřijdete. Osobně se mi víc líbila fontána vedle sochy Mořské panny na místní náplavce, můžete se v ní sami osvěžit a je vidět, že to kolem ní žije.

Zmrzlina

Milujeme zmrzlinu. Navštívili jsme hned několik míst, která vypadala pěkně, ale jejich zmrzlina se těm co máme v Praze chuťově naprosto nevyrovná a hodnotím jí spíš průměrně. Konkrétně se jednalo o řetězce Tłusty Kotek, Nice cream factory a NA KOŃCU TĘCZY.

Hrob neznámého vojáka

Dlouho jsem váhala, jestli tohle místo zařadit k těm co se mi líbily nebo naopak. Na fotce vypadá místo mnohem větší, ve skutečnosti se jedná o menší altánek, který stráží vojáci. Nenadchne, ani neurazí. Pokud budete mít cestu kolem, stavte se tam. Ale cestu přímo tam vážit podle mě nemusíte.

Hala Koszyki

Další industriální hala se streetfood stránky. Místo vypadá moc pěkně. Je menší než elektrárna a nenabízí tolik možností. My si tam jídlo nevybrali, buď jsme na danou věc neměli chuť nebo jsme před Google mapy zjistili, že stánek nemá moc dobré hodnocení a skončili jsme ve výše zmíněném Ramen shopu, který je hned vedle.

Bazar Miejski

V každé zemi se také snažím navštívit nějaký sekáč či vintage store. Tentokrát jsem našla pouze jeden, ale během chození po městě jsem jich potkala víc. Čas jsem měla povšem pouze na tento a ačkoliv by se tam dali najít pěkné kousky, cena byla velmi nadsazená a tak jsem odešla s prázdnou.

Co jsme nestihli:

Na seznamu jsem měla spoustu míst, která mě zaujala, ale nestihli jsme je navštívit. Tady je jejich seznam, třeba je stihnete. Několik z nich jsou doporučené naší známou, která ve Varšavě bydlí. :)

Zajímavá místa

  • Zahrada univerzitní knihovny – Na tohle místo jsem se těšila asi nejvíc, ale když jsme dorazili, oznámili nám, že dnes mají zavřeno kvůli soukromé akci. Jedná se o zahrady patřící místní univerzitě a údajně by se měli rozrostírat i na střeše.
  • Praga – Hipsterská čtvrť plná pouličního umění
  • Muzeum polských židů – Tohle vypadá jako zajímavé interaktivní muzeum, mrzí mě, že jsme jej nestihli
  • Plynárenské muzeum – O plynu nevím zhola nic. Zaujala mě ale jeho industriální stavba
  • Krasiński Palace – Kolem paláce jsme procházeli, vypadal zanedbaně, ale procházel rekonstrukcí. Údajně má příjemný park. (P.S. Naproti je justiční palác, který je tak nevkusný, že také stojí za podívanou :))
  • Muzeum varšavského povstání
  • Neon museum

kavárny a restaurace

Nákupy

Zajímají vás moje další cesty? Přečtěte si třeba o mojí cestě na sever Německa nebo do Austrálie.