Web a Notebook na posteli s polštářem, telefonem a magazínem

Proč si (ne)založit webové stránky?

Proč si (ne)založit webové stránky? 1200 800 Martina

Webové stránky. Věc, která mě fascinovala od prvního dne, kdy nám doma zapojili internet. Nemohlo mi být víc jak 12 let a všechen svůj volný čas jsem trávila tvorbou nesmyslných blogů a zkoumáním, co všechno umí pirátská verze Photoshopu. Od začátku jsem ale snila o tom opravdovým webu, který bude končit na „.com“ a bude vypadat přesně tak, jak já chci, bez žádných reklam a limitů. 

Když se mě někdo ptá, jak jsem se weby naučila tvořit, dodnes na tuto otázku nedokážu odpovědět. Četla jsem různé články a všechno zkoušela metodou pokus-omyl. Teď jsem ráda, že jsem do učení svůj čas investovala a teď, víc jak 10 let později, se v tomto oboru dokážu alespoň částečně pohybovat. V dnešní digitální době mi totiž dobrá online prezentace přijde jako nezbytnost. Což bohužel většina lidi a firem stále nechápe. Investice do kvalitní webové stránky jim přijde naprosto zbytečná. Opak je pravdou. Doufám, že následující slova donutí hlavně menší firmy, ale třeba i blogery a všechny, kteří se potřebují správně prezentovat, zamyslet se nad svou vlastní online prezentací.

Web je místo, které patří nám a ne Markovi.

Nejen lidé, ale i většina firem se prezentuje primárně na sociálních sítích. To je samozřejmě dobře, jelikož je to místo, kde se dá oslovit spousta lidí v relativně krátkém čase. Ale napadlo vás někdy, že nad touto propagací nemáte žádnou kontrolu? Pravděpodobnost je sice malá, ale Facebook, Instagram, Twitter nebo i třeba YouTube a LinkedIn tu příští rok, měsíc, den nebo i dokonce hodinu být nemusí a vy můžete ztratit veškerý kontakt s vaší cílovou skupinou. Tohle rozhodnutí totiž neleží na vás. Pokud si ovšem založíte webovou stránku, budete jejími majiteli a to, zda bude existovat a co bude obsahovat, je čistě ve vašich rukou. Navíc se její atraktivita neměří na počet „likes“ a sledujících, což je podle mě taky fajn.

Kdo hledá, najde. A nebo taky ne.

Web je vaše vizitka a to, jak vypadá, odraží i to, co si o vás vaši čtenáři a případní zákazníci budou myslet. Jsem si jistá, že existují lidé, kterým je funkčnost webu jedno. Ale já a spousta dalších, bychom si nikdy neobjednali a ani netrávili svůj čas na webu, který je nepřehledný a nenajdeme na něm informace. které hledáme. Ještě horší ovšem je, když firma webovou stránku nemá vůbec. Jak se o vás lidi jinak dozví, když zadají vaše jméno do vyhledávače a nevyjednou žádné výsledky? Budou hledat ve Zlatých stránkách? Těžko. Internet je místo, které vám ve 21. století dokáže zajistit spoustu zakázek, prodejů a poslouží i v šíření povědomí o tom, že vůbec existujete.

Web není Windows, aby jeho aktualizace trvala roky.

Znáte to, když vlezete na stránku a zjistíte, že někdo zapomněl její obsah i design aktualizovat od 90. let? A nemusí to být ani tak dávný případ. Určitě se vám někdy stalo, že jste si na internetu vyhledali otevírací dobu kavárny a vydali se tam celí natěšení na espresso a zákusek, aby jste zjistili, že je dnes zavřeno. Web je sice pěkná věc, ale je s ním taky pěkná práce. Musíte počítat s tím, že je nutné se o něj dobře starat, aby vám přinášel ovoce. Ale to vlastně nemusím říkat, to platí ve všem. Pokud víte, že váš web bude náročnější než jen krátká prezentace a vy na něj nebudete mít čas, zvažte najmutí profesionála.

Tahle stránka slibuje, že to zvládnu sám na pár kliknutí.

U té profesionality ještě zůstaneme. Existuje mnoho platforem, které vám slibují, že si u nich můžete naklikat web lehce za pár vteřin bez jakýchkoliv znalostí. Některé z nich z vás dokonce vytáhnou nemalé peníze. Na to vám řeknu jediné — ano, ty vlasy si taky zvládnete ostříhat sami, ale budete chtít chodit se zubatým účesem? Rozhodně se do tvorby webu nepouštějte, pokud se na ní necítíte. Přenechte práci někomu jinému. Vy si ušetříte nervy, čas a navíc budete mít jistější výsledky.  Mnoho amatérů totiž nemá smysl pro design a v dobré víře dělají web, který nebude přívětivý pro jeho návštěvníky. Jednoduchý web nebude ani tak drahý. Ale mějte na paměti, že čím větší investice, tím lepší výsledek. 

Má cenu vůbec začínat?

Častým argumentem je to, že webových stránek je už nekonečné množství. (Tohle počítadlo je třeba děsně strašidelný). I tak je moje odpověď určitě ano, ale dělejte vše kvalitně a originálně. Pokud budete už stá blogerka, která píše o módě a kosmetice, budete to mít sakra těžký. Stejně jako internetový obchod, který prodává to samé co jeho konkurence. Pokuste se najít téma, o kterém se moc nepíše nebo zboží, které se jinde nedá sehnat. Pokud to jinak nejde, snažte se dělat věci jinak, lépe. Budete to mít o dost jednodušší. A ideálně to dělejte s láskou tak, aby vás to bavilo.

Každá firma by měla mít svojí  webovou stránku. Stejně jako freelancer nebo kdokoliv, kdo má co říct a sdílet. Pokud máte dobrý nápad, určitě do toho jděte. Stačí se nad věcmi trochu zamyslet a určitě to fungovat bude.

Lidé většinou neví, kde s tvorbou webu mají začít. Připravila jsem pro vás sérii článků, které vás dovedou alespoň k základním znalostem a přípravě jednoduché webové prezentace. Co vy? Máte už svůj web? Budu moc ráda, pokud mi ho nasdílíte do komentářů.

 

 

  • Ivana Složilová 05/11/2019 at 17:32

    Super článek :) Já si svůj blog nechávám na bloggerovi, ale svoji profesní prezentaci jsem přesunula na web http://www.studio-ivush.cz a určitě nelituji. Odbornější články chci dávat přímo tam a ty ostatní budu orientovat na svůj stávající blog.
    Ještě pokud bych si mohla dovolit malinkou kritiku, tak ta světle růžová textu tady u psaní komentáře je tak strašně světlá, že se mi i tento komentář celkem těžko čte, Možná kdyby byla malinko tmavší nebo text trošinku větší a silnější, četlo by se to lépe :)