14 tipů co dělat, když vám je pod psa

14 tipů co dělat, když vám je pod psa 1440 1235 Martina

Všichni teď žijeme v dost zvláštní době. To, co jsme dřív považovali za normální, už je dávno pryč a my denně čelíme novým a neznámým překážkám. Sice se věci pomalu vracejí zpátky do starých kolejí a už vidíme světlo na konci tunelu (ťuk, ťuk, ať to tak zůstane), pořád je tu ale spousta věcí kvůli kterým se nemusíme cítit úplně nejlíp.

Pro mě osobně byl loňský rok tím nejtěžším v životě. Ne kvůli pandemii, ta byla jen třešničkou na dortu mé nepohody, ale prošla jsem si životní zkouškou, o které vám povím třeba jindy. Tak či tak jsem loni čelila stavům, kdy jsem nebyla schopná vylézt z postele, všechna energie mi zmizela neznámo kam a já cítila se tak, jak nikdy předtím.

Přesto existovalo několik věcí, které mi pomáhaly alespoň částečně zůstat nad věcí. A tak jsem si řekla, že je sem sepíšu. Pro vás, kdyby se vám to někdy hodilo. Ať už trpíte úzkostí, depresí nebo máte prostě jenom den blbec, vždycky se hodí trochu inspirace na to, jak si zlepšit náladu.

1. Čerstvý vzduch a sluneční paprsky

Pamatujete co uzdravilo Zubejdu od Lotranda? Tu nejzákladnější věc, kterou pro sebe můžete udělat je vlézt ven. Ani nevíte, kolik času jsem v posledních měsících strávila v přírodě. Procházením se, ležením v trávě nebo jen tak nastavováním tváře slunečním paprskům. Ono to totiž prostě pomáhá. A jestli to nejde, tak alespoň roztáhněte závěsy a otevřete okna a pusťte si trochu toho vzduchu domů.

2. Něco pro naše zdraví

Ještě před rokem bych vám neveřila, že budu psát tyhle řádky a nabádat vás k pohybu. Dřív jsem sport bytostně nesnášela a na střední jsem z něho nepřinesla lepší známku než trojku. Nikdo mi ale neukázal, že při sportu soutěžím sama se sebou a i když jsem nejhorší ze třídy, důležité je, abych byla lepší než jsem byla včera. Já. Ne nikdo jiný.

A přišla jsem si na to úplně náhodou. Jednoho podzimního rána jsem opět neměla sílu vylézt z postele a měla jsem vztek na celý svět. A v tom mě to napadlo – půjdu běhat. Od té doby běhám pravidelně 2-3 týdně a i když jsem ze začátku neuběhla ani 500 metrů, tento týden jsem poprvé uběhla 5km.

Nemusíte běhat, najděte si něco, co vás baví. A i když se vám do toho ze začátku nebude chtít, slibuju, že ten pocit, až uvidíte, jak se zlepšujete, bude stát za to!

3. Něco na rozptýlení (knihy, filmy, hry, hudba)

Když jsem byla nejvíc na dně, potřebovala jsem rozptýlení. Něco, abych nemyslela na to, co se mi v životě dělo. Pro někoho to může být ponořování do knížek, sledování seriálů na Netflixu či cokoliv jiného. U mě to byly hry. Konkrétně The Sims, kam jsem si utíkala odpočinout do života jiných „lidí“ a mohla si vymýšlet příběhy, které mě napadaly.

4. Něco dobrého na zub

Tak samozřejmě, když si dáte salát, bude vám líp. Ale jestli máte chuť na ty neskutečně křupavý smažený hranolky, tak si je prostě objednejte. Občas musíme postavit mentální zdraví před to fyzické a čokoláda nám k tomu prostě pomůže.

(Pozn. Tohle dělejte jenom občas. Časté opakování bude mít opačný efekt.)

5. Něco proti samotě

Tenhle bod je trochu zrádný, protože ho nemůžeme sami ovlivnit. Nicméně, obklopte se lidmi, které jsou pro vás oporou a inspirací. Já strávila většinu roku 2020 sama, částečně protože lock down a částečně protože socializace pro mě byla neskutečně náročná. V každém případě jsem věděla, že mám kolem sebe skvělou rodinu a přátelé, které mě podrží nad vodou a to je jeden z důvodů, proč jsem se ze svých problémů dostala.

Jo a abych nezapomněla. Nemusíte se jim svěřovat s tím, co vás trápí. Pár lidí z mého blízkého okolí dodnes netuší, čím jsem si procházela. Prostě ještě nejsem připravená svůj příběh sdílet a to je v pořádku. Stačí, když budete společně trávit čas a budete vědět, že se na dotyčné můžete v případě nouze obrátit.

6. Něco pro lepší pocit

Když vám není dobře, oblékněte se na to. Protože když budete mít na sobě něco, v čem se cítíte dobře, bude vám dobře. Ačkoliv nejsem moc fanoušek nákupů, loni jsem si je v celku užívala a nový kousek, který mi padnul mě na pár dní alespoň trochu postavil na nohy. Největším přítelem mi bylo v tomto Zalando Lounge, kde jsem našla spoustu skvělých kousků, které mi dodaly sebevědomí vždy, kdy jsem to potřebovala.

7. Něco pro odpočinek

Pořád se teď všude píše, že je důležité odpočívat. A když nám není dobře, tak obzvlášť. A tak vás prosím, nebuďte na sebe tak tvrdí. Pokud něco nejde, tak to nejde a není potřeba to přehánět. Já loni nemohla občas ani pracovat a uniklé napracované hodiny mě trápily ještě víc. A tak je někdy nejproduktivnější si prostě odpočinout. Dodá vám to energii a práce vám pak bude lépe od ruky. Co takhle si zapálit svíčku, napustit si vanu plnou bublinek a zalézt si tam na chvíli s nejoblíbenější knížkou?

8. Něco pro ostatní

Trochu klišé, ale zkusili jste udělat něco pro ostatní? Pro dobro planety?Všichni si pod pojmem pomoci ostatním většinou představí peněžní dary. Ale není tomu tak. Je tu spoustu projektů, kde můžete doprovolničit třeba posláním pohledů osamnělým seniorům nebo stačí, když zvednete pár odpadků na cestě do práce. A i jestli to je moc, tak se na někoho usmějte nebo jim pochvalte sukni!

9. Něco papírového

Nebyla bych to já, kdybych do článku nezakomponovala papír. Psaní, pokud možno rukou, má terapeutické účinky. Pokud vás něco trápí, vypište se z toho. (Jestli nejste úplně deníčkový typ, koukněte na článek, který jsem psala na náš printintin blog o tom, jak plnit stránky prázdných sešitů.)

Papír se také skvěle hodí k plánování a tak si naplánujte něco pěkného. Výlet, dovolenou nebo třeba den, kdy vyzkoušíte všech těchto 13. tipů. Pokud se budete mít na co v budoucnosti těšit, zaručeně vás to vzpruží.

10. Něco nového

Všichni máme seznam toho, co bychom se chtěli naučit. Pokud je vám tedy pod psa, máte větší tendenci prokrastinovat. A proč ten čas nevyužít k produktivní prokrastinaci? Začněte se učit kreslit, hrát na piano nebo zkoušejte nový jazyk. Já loni začala dělat spoustu DIY projektů a taky jsem si pořídila spoustu pokojovek o které se miluju starat.

11. Něco pro místo, kde žijeme

Většina z nás asi není fanouškem úklidu. Ale pokud bude váš domov uklizený, bude uklizenější i vaše mysl. No a není nejlepší pocit na světě, když se svalíte do čerstvě vypraného povlečení? Samozřejmě, že je. Tak šup, pusťte se do toho.

12. Někdo, kdo vám pomůže

Moc bych si přála, aby toto téma bylo u nás více normalizované. Pokud jste v úzkých a nevíte už kudy kam, vyhledejte profesionální pomoc psychoterapeuta. Není to ostuda ani známka slabosti. Naopak, je odvážné chtít něco se svým stavem udělat. A hlavně, nic vám nepomůže víc.

13. Něco, co je opravdu důležité

Něco, co je podle mě nesmírně důležité v dobách temna je vděčnost. Nutit se každý den říct si, za co jsme vděční. Uvědomovat si všechny ty maličkosti, které často bereme jako samozřejmost. Čerstvý vzduch, buňky v našem těle co se o nás tak krásně starají, ty rozkvetlé šeříky, které máme za oknem nebo rodiče, které nás nikdy nenechají ve štychu.

Zapište si každý den 3 věci, za které jste vděční. Na papír, do mobilu, na kus ubrousku. Já třeba používám aplikaci HappyFeed, kam si k nejkrásnějším momentům můžu přidat i fotky a hlavně mi každý den připomínají, za co jsem byla vděčná třeba před rokem.

14. Něco, co je ještě důležitější

Loni jsem strávila největší část svého času spánkem. Miluju spaní a poobědový šlofík je pro mě největší odměna. A v době kdy mi bylo nejhůř jsem prostě unikala do říše snů. Vždycky mi to moc pomohlo. Tak jestli už nevíte co, dejte si šlofík a každou noc si naordinujte 8 hodin spánku.

A co pomáhá vám? :)