Warnemünde lighthouse

Advent u baltského moře

Advent u baltského moře 1920 2560 Martina

Advent. Pro většinu z nás to nejkouzelnější období v roce. Nepochybně k němu patří nejen věnec a svařák, ale i vánoční trhy. Sama jejich velký fanoušek nejsem. Ty české kvůli davům raději vynechávámm. Občas zajedu s rodinou do Drážďan, ale deset minut po příjezdu se proklínám, jelikož těch lidí je tam ještě dvakrát tolik. A k mému zklamání samí Češi, I tak jsou mi německé markety mnohem milejší. (Protože pečené kaštany, perníčky a ovoce v čokoládě! ) Úplně nejraději mám trhy v Marienbergu. V tomto malém městečku kousek od hranic totiž najdete vše co v těch větších, jen menší, roztomilejší, poklidnější a díky vyšší nadmořské výšce často i zasněženější.

Letošní advent jsem byla pozvána na prodloužený víkend až na sever Německa, konkrétně do Roztocku. Pochopitelně jsem nemohla odmítnout. Jednak protože jsem byla zvědavá, jak se slaví vánoční čas na serveru, ale hlavně protože jsem mohla strávit nějaký čas s rodinou než vyrazím na pár měsíců zpátky do Austrálie. Pobřeží baltského moře je moje nejoblíbenější německá oblast, takže jsem se rozhodla vám sepsat moje poznatky a třeba vás také motivovat k návštěvě.

I 🖤 Ostsee

Poprvé jsem se k Baltu dostala zhruba před pěti lety na popud vzpomínek mé maminky, která do DDR jezdila každé léto. Od té doby tam moje rodina jezdí každý rok kempovat, Zážitek, který mohou jen doporučit. Místní kempy jsou na vysoké úrovni, cenově dostupné a hlavně přímo na pláži. Máme vyzkoušené hned dva – plnější Ostseecamp ferienpark a za mě mírně lepší Baltic Freizeit. Pokud se snažíte držet rozpočet na dovolenou co nejnižší v pohodě si zde i uvaříte a suroviny doplníte v nejbližších supermarketech. Během našeho adventního výletu jsme pochopitelně stan nechali doma. Poprvé jsem tedy objednávala ubytování přes Airbnb (ano, jsem totální cestovatelský zaostalec)víkend jsme strávili v té nejkouzelnější chatičce v malé vesničce kousek za městem.

Další výhodou je jednoznačně vzdálenost. Do této destinace se dá dojet z Prahy během šesti hodin. Pokud budete mít tedy v létě štěstí na počasí, čeká vás prázdná písečná pláž a o dvě hodiny kratší jízda než do Chorvatska. Za mě paráda. Já mám na téhle oblasti nejraději právě ty krásné písečné pláže, klid, kvalitní jídlo a půvabnou baltskou architekturu.

Warnemünde beach

Co se týče té zimního období, tak návštěva určitě to zážitek je. Vánoce tu ovšem, zdá se, moc neprožívají. Ulice nemají téměř vyzdobené, za okny uvidíte světýlka jen náhodou a trhy znamenají pár stánku se svařákem a waflemi. Pláže byly nejméně na čtyři vrstvy oblečení a velké modlení, že vás vítr někam neodnese, ale to moře (a celé tohle místo) má své kouzlo za každého počasí. Nicméně pro ty z vás, co do severního Německa jedou poprvé, bych doporučila začít s návštěvou na jaře či v létě.

Kam se na severu Německa podívat?

Warnemünde

Toto menší město, které je nyní součástí Rostocku, leží přímo na pobřeží a u vjezdu do přístavu. Pokud vás fascinují lodě, tohle je místo, kde chcete být. Potkáte tu malé, nákladní i ty několikapatrové, výletní. Pokud si chcete jízdu po vodě vyzkoušet i vy, doporučuji dojet do městské části Hohe Düne, kde můžete nechat auto a za 1.50€ dojet trajektem až do Warnemünde.

V samotném městečku najdete malé roztomilé rybářské domečky (včetně toho ve kterém bydlel Edvard Munch), přímořskou promenádu a pohádkový maják z konce 19. století. Pokud máte rádi ryby, určitě doporučuji ochutnat místní úlovky.

Warnemünde lighthouseWarnemünde Warnemünde houses  Warnemünde streetWarnemünde Warnemünde

Karl’s Erlebnisdorf

Tohle místo bych asi měla doporučit těm z vás, kteří už mají děti. Ale slibuji, že i my „velcí“ si zde přijdeme na své. Jedná se o zábavní park s tím nejkrásnějším obchodem na světě. Jejich hlavním tématem jsou jahody, které jsou pro tuto oblast typické a pěstují se tu úplně všude. Z jahod vyrábějí všechno – od marmelád, po džusy, vína, oblečení, kosmetiku a další věci, které by vás snad ani nenapadly. Časem ovšem rozšířili sortiment na další témata a seženete zde skvělé suvenýry, úžasné nádobí, chutné  jídlo, doplňky do bytu a před Vánoci i nádherné dekorace a ozdoby. Součástí zábavního parku je nespočet atrakcí pro malé i velké a dá se zde strávit klidně i celý den. (Přes zimu je část venkovních atrakcí zavřená.)

Ono se to hrozně špatně popisuje, ale všechny jmenované věci jsou skvěle propracované, kouzelné a neskutečně roztomilé. Myslí se zde na každý detail a všechno se dělá pěkně a pořádně, což je, jak pořád tvrdím, klíč k úspěchu. Snad vám k dokreslení představy pomůžou následující fotografie nebo návštěva jejich e-shopu. Jen upozorním, že jak tam jednou vkročíte, budete tam chtít jezdit už pořád. Což ale vůbec nevadí, protože park i sortiment obchodu je často obměňováván a každý rok tu najdete něco nového.

Karl's Erlebnis-Dorf

Karl's Erlebnis-DorfKarl's Erlebnis-DorfKarl's Erlebnis-DorfKarl's Erlebnis-DorfKarl's Erlebnis-DorfKarl's Erlebnis-DorfKarl's Erlebnis-Dorf

Rostock

Centrum Roztocku jsme tento víkend bohužel nenavštívili. Je tedy možné, že vánoční trhy zde budou stát za to. V každém ročním období se ovšem jedná o malebné město s krásnou architekturou a malými obchůdky. Nabídne také pěknou ZOO, několik muzeí a dalších atrakcí.

Graal-Muritz

Další malá lázeňská vesnička, která stojí za návštěvu kvůli jedné věci – mořskému molu. Pokud máte čas na procházku, jednoznačně doporučuji. Údajně zde najdete i spoustu hotelů, wellness a podobně, ale to nemám odzkoušené.

Graal-Müritz

Pláže

Pokud se na sever vydáte v létě, přidám nakonec i tipy na pěkné pláže. Ty jsou sice všude téměř totožné, ale blíže městům či hotelům jsou trochu plnější. Stačí ovšem připojit o pár desítek metrů a budete mít pláž soukromou. (Například pláže u výše zmíněných kempů jsou za branami úplně prázdné). Jen si dejte pozor, často narazíte i na pláže nudistické, tak ať nejste překvapení.

Co se týče vody, čím dál budete od přístavu, tím čistější bude. Občas narazíte na chaluhy a pár neškodných medúz. A ano, je trochu studenější. A pořád skvělý. S vlnami,

Warnemünde beach

Byli jste někdy na návštěvě u baltského moře nebo vás takhle nedaleká a Čechy téměř nenavštěvovaná oblast neláká? :)

 


 

  • I love every photo in this post!! So pretty and I wish I could visit. Maybe one day ♥️